Кметът на Варна Иван Портних откри Европейския форум за морски транспорт, който се провежда във Варна днес и утре. Събитието е част от календара на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз.

„Чест е за нашия град да бъде домакин на това престижно събитие, което утвърждава имиджа на Варна като морска столица на България, като важен транспортен, икономически и логистичен център в региона. Община Варна подкрепя развитието на сектора, в рамките на правомощията, които има - в диалог сме с браншовите организации, с „Пристанище Варна“ ЕАД, с ДП „Пристанищна инфраструктура“, с Министерството на транспорта, с Военноморските сили, както и с „ковачниците на морски кадри“ – ВВМУ „Никола Вапцаров“ и Техническият университет. Вярвам, че този форум е отлична възможност да споделим идеи и визии на местната, на държавната власт, на университетите и бранша за развитие на пристанищната инфраструктура, логистиката, на сектора като цяло. Защото е важно е да имаме дългосрочна перспектива с ясни цели и подкрепа“, заяви кметът.

Сред официалните гости на събитието, водено от Георги Петков, бяха Велик Занчев, зам.-министър на транспорта, областният управител Стоян Пасев. В международната конференция участват представители на европейската морска индустрия и на страните от Черноморския регион, гости от европейските институции в сектора, експерти от Европейската инвестиционна банка, които ще представят възможности за безлихвено кредитиране на заеми за ново строителство на кораби в страните от ЕС.

„Срещата е подчинена на идеята европейски пари за европейски корабособственици в европейски корабостроителници“, каза Георги Петков. Важна тема ще бъде Европейската стратегия за морски транспорт 2019-2028 г. Очакват се дебати, свързани с екоефективността на корабоплаването и намаляване на вредните емисии, търсене на алтернативни горива, създаване на инсталации за втечнен газ в европейските пристанища, дигитализация на сектора, развитие на конкурентоспособността на европейския флаг. В рамките на събитието ще бъдат обсъдени и актуалните предизвикателства пред корабоплаването, включително възможности за активно развитие на фериботните връзки в Черно море и в Бяло море, развитие на сътрудничеството между военни и невоенни структури за гарантиране сигурността на корабоплаването.
Снимки ПЛАМЕН ГУТИНОВ

Стачката на такситата в Гърция: "Погребвате професията ни"
Деньо Денев отново бе предложен за шеф на ДАНС
Централна прогноза
Паркирането в София: Плащаш 600 евро годишно, ако караш електромобил (ВИДЕО)
В САЩ откриха, че човешкото сърце е способно на самовъзстановяване
Най-голямата паяжина в света е открита в пещера между Албания и Гърция
James Webb открива следи от първите гигантски звезди
Американски физик за възможността 3I/ATLAS да има извънземен произход
Роби Кийн за кризата в Лудогорец: Тази ситуация може да бъде опасна за Ференцварош
Обявиха защо Реал Мадрид падна на "Анфийлд"
Ас на Байерн със странна реакция след голям гаф
Капитанът на Астън Вила преподписа с бирмингамци
От хип-хоп клубовете в Харлем до подиумите на Висшата мода – историята на streetwear стила
5 кристала, които ще повишат вибрацията в дома ви
2 зодии с голям напредък до края на 2025
Милена Аврамова за филма „Рожден ден“: Вселената започва да работи, когато правиш нещо хубаво
Какво прави музиката с нашето тяло?
Използвате ли изкуствен интелект? А знаете ли как се отразява на мисленето?
Гъбична инфекция на половия член – какво представлява и защо се появява?
УМБАЛ „Лозенец“ стартира кампанията „Мовембър 2025“ в подкрепа на мъжкото здраве
Камбоджа става една от първите страни, които ще съхраняват златото си в Китай
Моторист се заби в кола край Софийския университет (+ВИДЕО)
Еврозоната може да привлече повече британски инвестиции у нас
Нов проблем за Мбапе
Възраждането на Jaguar ще се забави
Принц Уилям се срещна с най-големия си фен в Бразилия – 10-месечно бебе
Бобърската луна сбъдва желанията на 4 зодии
Коментари