Досущ като истинска, в целия си блясък по време на концерт е восъчната Лили Иванова в Ретро музея във Варна. Примата на родната ни естрада изгря във восъчната колекция, редом до своя любим колега Емил Димитров още преди няколко дни – сподели собственикът на музея Цветан Атанасов. Фигурата на Лили е в естествен ръст в характерна за нея поза с букет цветя и микрофон с вдигната ръка и е изпълнена с особено внимание към детайла. В интерес на истината, тя е доста подмладена, но със сигурност прилича на оригинала.
„Лили Иванова е сигурно най-заслужаващата фигура в нашия музей, защото тя е най-голямата певица в родната естрада – отбеляза собственикът на музея. И след 100 години тя ще бъде същата прекрасна звезда. Направихме я да е като от периода, когато излезе “Ветрове”. Любимата изпълнителка на няколко поколения е част от над 60 статуи на популярни български личности. Лили стана чудесна. Направихме я да е като от периода, когато си направи бретона. Така я познават повечето от по-младите и почитатели. В предишните периоди фотографията беше на друго ниво, нямаше интернет. Хората не биха я разпознали с ретро-прическите ѝ от по-стари периоди. Тя е лека, ефирна, тя е едно бижу. Хората много ѝ се радват – на нея, както и на останалите ѝ колеги актьори и певци“ – каза още Атанасов.
Сред най-популярните и желани за селфита фигури са тези на Тодор Живков, Тодор Колев, Георги Калоянчев, Георги Парцалев, Невена Коканова, Коста Цонев”.
Младото поколение певци също е представено - от рапъра Криско. „Децата питат за Гери Никол и други свои любимци. Криско позира, даде ни свои автентични дрехи. Одежди на своя баща Баш Майстора - Кирил Господинов ни даде и неговата дъщеря Веселина“.
Водят се преговори с още естрадни звезди. Но от първите разговори до готовия продукт минават около шест месеца. „Материалите остават в тайна, това е нашето ноу хау, но една восъчна фигура се прави много трудно. Косите са истински, очите са с очни протези. Изисква се специална температура и влажност за правилно съхранение на статуите. При силно слънце те биха се повредили“ – издава детайли от кухнята находчивият собственик.
По думи на Атанасов, жените се правят много по-трудно. „По-дълги коси, повече елементи в облеклото. Мъжете, на тях какво им трябва – един костюм и са готови. Невена Коканова примерно я правихме два пъти“.
По думи на Цветан Атанасов, има голям интерес от румънски гости към восъчните фигури. Той определя фигурите във варненския музей като много по-успешни от тези в Музея на Мадам Тюсо, както и вариантите в Румъния и Барселона, Испания. Твърдението му се подкрепя от почитатели на Ретро музея в морската ни столица и посетители от цял свят.
Ели Маринова
Снимки Пламен Гутинов
Кино и храна за първи път се обединяват в общ фестивал във Варна
Коментари