Жилищен блок на ул. „Г.С.Раковски“ във Варна пропищя от бълхи. За това ни алармира нашата читателка Виктория Стойчева, майка на 2 деца, живееща на адреса. Бълхите се нароили в едно от мазетата и скоро излезли навън. Някои от пострадалите споделили, че не са спали по цели нощи в жегите заради подскачащите гадинки. Те превзели и детската площадка пред блока. Накрая хората решили да пуснат жалба до общината. След като не получили отговор, взели нещата в свои ръце. Събрали пари и наели специализирана фирма да прогони гадинките от мазетата и входа. Някои дезинфекцирали и жилищата си. В крайна сметка бълхите ги оставили намира.
Обикновено гадинките се появяват през лятото, коментираха специалисти. Основната причина е, че на всеки 2 - 3 големи жилищни блока във Варна има по някоя „добра душа“, която храни и „развъжда“ бездомни и скитащи котки.
Възможностите човек да пострада от тях са големи, тъй като уличните котки спят под и на автомобилите на паркинга, влизат в жилищните блокове и в детските площадки. По принцип най-застрашени са мазите със счупени или незамрежени прозорци в жилищните блокове, гаражите и големите складове. Там обикновено се приютяват бездомни котки и се получава биотоп (развъдник) на гадинките. Според специалистите нашествието на бълхи е обичайно за лятото, но то зависи и от поддържаната хигиена. Освен това се свързва и с увеличената популация на мишките и плъховете.
Ухапванията от бълхи са едно до друго и наподобяват пътечка. Те предизвикват силен сърбеж. Най-застрашени са меките части на тялото и крайниците. Много често се стига до дерматити и алергии, предупреждават дерматолозите.
Доказано е, че бълхата може да пренася и разпространява бактерия на чумата и туларемията, ако смуче кръв от болни плъхове.
Най-добрата предпазна мярка е поддържането на стриктна хигиена в жилището. Добре е да се знае също, че бълхите бягат от вода и влажни терени.
Третирането с препарати на обществените места се извършва от общинското специализирано предприятие със средства от общината. Пръсканията на мазите в панелните блокове се извършва срещу заплащане от частни фирми.
Нерядко дезинфектори излизат от мазите с почернели до коленете крака от бълхи, признават шефове на ДДД фирми. Проблемът е, че въпросните площи са задръстени от вехтории и трудно се поддават на обработки, ако не бъдат почистени от живеещите в блока.
Борбата с тези гадинки не е сред дейностите на РЗИ. Тя е сред задълженията на собствениците на имоти.
СТАВРИ ТАРГОВ
Четете още:
Коментари