Младежи с умствени затруднения започват поход на мечтите от Варна

Работодател: Нужно е законодателството да бъде по-гъвкаво

снимки: Ели Маринова

снимки: Ели Маринова

Поход на мечтите започна Фондация "Лумос". Инициативата на младежи с интелектуални затруднения ще обхване Варна, Добрич, Казанлък и София. Целта е да се обърне внимание върху проблемите на тези хора, да се набележат пропуските в наредби и законодателство, както и да се вдъхне самочувствие на родители и семейства на младежи с увреждания, че те всъщност могат много повече, отколкото обществото смята.

„Аз като нормален човек имам нужда от три неща – дом, в който да живея, работа, която да осмисли живота ми и приятели, с които да споделя преживяното“, каза Бисер Спиров, директор на Лумос България. Така той обясни пред събралите се родители и представители на бизнеса в Юнашкия салон във Варна защо е нужно да се събира тази общност периодично и да дискутира проблемите и постигнатите успехи.

„Това е национална кампания на фондацията и на Младежкия съвет към нея с изключителното партньорство на омбуцмана на България Мая Манолова, каза Анета Тенева, фондация“Лумус“, специалист по детско и младежко участие. Това са млади хора с интелектуални затруднения от общността на Варна, които започнаха преди 7-8 години да разсъждават върху правата и живота си. Тогава започнаха с един поход на мечтите, а сега искат да направят втори такъв. С него искат да разберат от специалисти, от общността и от държавата какво се случва с техните права и защо има толкова много бариери за преодоляване. Днес дискутираме промяната на нагласата, мисленето на хората, тази стигма, която има, че хората с увреждания не могат. Други процедури пък стягат бизнеса да не може да си позволи да рискува и да приеме такива хора на работа“, допълни специалистът.

Кампанията се съпътства от изложба под мотото „И ние можем“ и показва възможностите и потенциала на децата с умствени проблеми. Тя е  на „Родители в действие“ – група родители, които са започнали работа с фондацията преди 7 години. „Те започнаха като подкрепяща среда на своите деца. Постепенно натрупаха самочувствие и се превърнаха в по-активни застъпници за правата на своите деца и тези в общността. Днес има хора от цялата общност, които трябва да бъдат насърчени да повярват във възможностите на децата им. Има и представители на бизнеса, което е най-радващото. Имаме желание да се опознаем и да разберем, че няма нищо страшно във взаимодействието с нас“, каза още Анета Тенева.

Красимира Димова – майка на младеж с интелектуални затруднения на 22 години: „За мен е важно синът ми да получи реализация. Дълъг път извървях, аз съм с него плътно от 1-я ден, в който е тръгнал на училище. Отскоро той работи в социално предприятие - в пекарна. Чувства се пълноценен, полезен. Тези младежи започват да летят когато разберат, че от тях има полза. Беше много трудно да минат матурите в общообразователно училище. Сега всичко е наред. Обществото стана малко по-толерантно в последните години. Помогна донякъде и новия закон за подкрепената заетост. Надявам се да започнат да наемат такива хора в предприятията“.

Александър Бочев, работодател, собственик на обществена пералня и химическо чистене. „Сблъсквал съм се с такива хора. С тях се работи, макар и трудно. Трябва да им се отделя много повече внимание и винаги да има придружител с тях. Колегите са скептични, защото законът много пази такива хора с увреждания. Те не могат да бъдат освободени при несправяне с работата или изтичане на изпитателния срок. Винаги на един човек може да му се намери работа, дори и на хора в тяхното положение. Трябва да се помисли за промяна на наредбите и законите. Те са морално остарели. Технологиите напреднаха. Нека законодателството да бъде по-гъвкаво!“

Ели Маринова

Снимки авторът

Нискобюджетна руска авиокомпания продължава полетите си до Варна

Коментари

Общество
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата