С фотокапани ще дебнат замърсителите на горите край Варна

Законът предвижда санкция от 200 до 2000 лв. за изхвърляне на отпадъци и строителни материали

С фотокапани ще дебнат замърсителите на горите край Варна

Кадър: ТВ "Черно море"

 

Почти през цялата зима горските масиви са потънали в тонове боклуци. Едва на няколко километра от Варна, край местност Боровец, гледката е обичайна - от найлонови  торбички до опасни отпадъци, които не се разграждат. Най-замърсени са горите край главните пътища. Служители на ДГС – Варна  неведнъж са почиствали различни райони като всяка година събраните отпадъци са тонове.
 

 

 

„За огромно съжаление обществеността продължава да замърсява горските територии. Местата, където се случват са в близост до населените места“ – каза зам.-директорът на Държавно горско стопанство „Варна“ (ДГС) инж. Владислав Георгиев в сутрешния блок на ТВ Черно море.

 


Той припомни, че в продължение на няколко години ДГС, с подкрепата на Североизточно държавно предприятие Шумен, се включва в инициатива за на нерегламентираните сметища. „Тази година ще проведем почиствания в землището на ж.к. Аспарухово и община Аксаково. Значителна помощ ни осигуряват общините Варна и Аксаково, както и добронамерени граждани“ – каза още той.
 

Законът за горите предвижда санкция от 200 до 2000 лв. за изхвърляне на отпадъци и строителни материали, замърсяващи горските територии. По думи на  инж. Владислав Георгиев е трудно нарушителите да бъдат хванати, докато извършват престъплението. Поради тази причина от горското стопанство са започнали да използват видео наблюдение – ловни камери и фотокапани, които да повишат ефективността. На най-възловите места  ДГС остава дежурни екипи. Въпреки това, според инж. Владислав Георгиев изхвърлянето на отпадъци може да се случи по всяко време на денонощието.
 

От Североизточното държавно предприятие напомнят, че безотговорно изхвърлените отпадъци нерядко повишават опасността от горски пожари. Почти 90% са предизвикани от човешка небрежност. Поради тази причина лесовъдите апелират всеки, станал свидетел на нарушение, свързано със замърсяването на горите, да подават сигнал на телефон
112.

 

От 140 години всяка първа пълна седмица на април се отбелязва Седмицата на гората. Тази година тя продължава от 1 до 7 април, а тази година е „140 години история и традиции за грижа на българската гора“. Инж. Владислав Георгиев припомни, че ДГС – Варна активно е включва в инициативи, свързани с децата. „Опитваме се да запознаем децата с лесовъдската професия по начин, който е интересен за тях. Обясняваме им как да подходят към грижата за гората и как да я опазят“ – каза още инж. Георгиев.
 

Радослава Христова


Андрей Андреев


Целия репортаж вижте тук: "Щрихи от утрото" (5.04.2019) - С фотокапани „ловят“ замърсителите на горите край ВарнаI

 

 

 

 

Новини

Коментари

Общество
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата