Над 20 автентични носии, отразяващи традиционното облекло на българите християни представя варненският археологически музей. Те са включени в изложбата „Червен Великден! Зелен Гергьовден“. Експонатите са от всички краища на България. Сред тях има и фотографски пана, подготвени за „Фестивала на шевицата“. Експозицията включва две частни колеции, собственост на Радослав Радков и Илонка Станкова. Експонирани са и 12 фотографски пана на организатора на изложбата – Славян Стоянов. Те представят част от фонда на Етнографския отдел към музея в Провадия и разказват за семантиката на шевичните орнаменти.
В днешно време се наблюдава изключително висок пик на интереса към фолклора. Може би през годините това е характерно - да има интерес към фолкора и след това спад. Сега се наблюдава точно такъв. Естествено, много млади хора се интересуват, но нашето желание е да ги заведем в по-голяма дълбочина, тоест в познанието, което привлича тяхното внимание, каза художникът Славян Стоянов.
Според него, истинските колекционери не само задоволяват страстта си, но се явяват пазители и посланици на българския дух и памет.
Ако те не показват тази памет, тя не върши своето предназначение, понеже паметта трябва да се предава на следващото поколение. Нашето желание е да образоваме хората в тази посока. Те със специфичните си познания в тази област по отношение на носиите, аз с моите по отношение на шевичните познания, да можем да запалим тази страст и любов към други хора, които се интересуват или пък към тези, които все още не са се заинтересували, да я разпалим, сподели още Стоянов.
Изложбата може да бъде посетена до края на април в зала „Север“ на Регионалния исторически музей.
МИРЕЛА-АЛЕКСАНДРА ЗАХАРИЕВА
Снимки: ПЛАМЕН ГУТИНОВ
Коментари