Със 138 000 лв. спасяват от закриване 6 училища

Дофинансират маломерните и слети паралелки

Със 138 000 лв. спасяват от закриване 6 училища

Близо 138 000 лв. ще бъдат отпуснати за дофинансиране на маломерни и слети паралелки в шест общински училища във Варна. Комисията по наука и образование към Общински съвет – Варна даде съгласието си на свое заседание. Учебните заведения, в които има такива паралелки, са ОУ „Кап. Петко войвода“, СУ „Елин Пелин“, ОУ „Св. Кл. Охридски“ в с. Константиново, СУ „П. К. Яворов“, ОУ „Иван Вазов“ и СУ „Л. Каравелов“. Най-много средства ще бъдат отпуснати на ОУ „Капитан Петко войвода“ и ОУ „Св. Кл. Охридски“, в които има и най-много самостоятелни и слети паралелки с брой ученици под норматива. Двете училищата са единствените в кв. „Галата“ и с. Константиново, като първото обхваща и учениците, живеещи в местностите „Ракитника“, „Боровец“, „Прибой“, „Зеленика“. Те отговарят на условията за осъществяване на качествен учебно-възпитателен процес, но още по-важното е, че в тези училища децата учат близо до дома и не се налага да пътуват, коментира Лилия Христова, директор на Дирекция „Образование и младежки дейности“ в Община Варна.

 

Подобна е случаят и със СУ „Пейо К. Яворов“ – единственото средно училище в район „Вл. Варненчик“. В паралелките се обучават предимно социално слаби ученици, живеещи на територията на района. Решението за дофинансирането ще има социален ефект и ще даде възможност на записаните в тях ученици да завършат средното си образование.

 

В СУ „Любен Каравелов“ в кв. „Аспарухово“ децата са предимно от малцинствата. До момента те са се обучавали в училището и родителите им желаят да продължат образованието си в „Любен Каравелов“, тъй като за тях е непосилно да поемат пътните разходи до друг квартал.

 

От малцинствените групи са и по-голямата част от учениците в Xб клас с профил „Софтуерни и хардуерни науки“ в СУ „Елин Пелин“, който също се дофинансира. Учениците живеят в района на училището и не биха продължили обучението си в друго училище, се посочва в мотивите на администрацията. Другата дофинансирана паралелка – XI a с профил „Изкуства – Хореография“, е единствената в града със специфични учебни предмети, които се изучават в задължително избираема подготовка. Осигуряването на средства от общинския бюджет ще даде възможност на учениците да продължат образованието си.

 

В района на „Иван Вазов“ няма друго основно училище със свободни места и същевременно учениците да се обучават в най-близкото по местоживеене учебно заведение. С дофинансирането ще могат да се запазят двете паралелки за следващите години. Този въпрос предстои да се разгледа и от ПК “Финанси и бюджет”, а окончателното решение ще бъде взето от Общинския съвет.

 

Целта на това дофинансиране е да може децата в по-малко населените места да могат да ходят на училище близо до домовете си, отбеляза Лилия Христова, директор на общинската Дирекция „Образование и младежки дейности“. По нейни думи до девет години, когато ще влезе задължителното целодневно обучение на децата в началния курс, Община Варна трябва да е решила проблема с недостига на паралелки за децата в по-гъсто населените райони на града. За целта ще бъдат изградени нови училища, включително в най-централните райони, близо до Градската художествена галерия и бившата Девическа гимназия. Варна е градът с най-голяма плътност на учениците. По този показател изпреварваме дори столицата, каза още Христова.

Ели Маринова

 

Празнуваме 175 годишнината от рождението на Капитан Петко Войвода

 

Новини

Коментари

Общество
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата