През 2023 г. белгийската научна Група "Солвей" празнува 160-годишния юбилей от създаването си. След тържествен концерт в Девня годишнината беше отбелязана в София с концерт на ансамбъл за старинна музика: Cantanti DAI Monti Verdi в Софийска градска художествена галерия.
Събитието бе организирано в рамките на Белгийските дни в България.
На събитието присъстваха Министърът на околната среда Юлиян Попов, заместник-министърът на иновациите г-н Гиков, членове на Народното събрание, посланици, представители на синдикатите, директорите на Американската, Немската и Белгийската търговски камари и други партньори и приятели на Солвей Соди.
Г-н Фредерик Мьорис, Посланик на Кралство Белгия в България поздрави присъстващите, както и мениджмънта на Солвей Соди, като наблегна, че групата е бижуто в короната на белгийската промишленост и една от най-известните белгийски индустриални забележителности.
Той напомни, че Групата присъства в България от края на XIX век, когато семейството на Ернест Солвей, като главен акционер сред белгийски индустриалци, построява бележитата „Захарна фабрика“ в София. През последните 26 години Солвей се „завръща“ в страната, като до ден днешен Солвей Соди остава една от най-важните белгийски индустриални инвестиции в България.
Спирос Номикос, генерален мениджър на Солвей за България и изпълнителен директор на „Солвей Соди“ благодари на гостите за присъствието и акцентира върху постигнатото през последните 26 години в завода в Девня, като заяви, че компанията си е поставила амбициозни цели, които включват мащабни проекти за енергиен преход и устойчиво развитие и се надява да получи подкрепата на институциите за тяхното осъществяване.
Вокалният ансамбъл Cantanti DAI MONTI VERDI е основан през 2017 г. от диригента Северин Василев и е специализиран в изпълнението на старинна музика, предимно от XVI и XVII век. Специален гост на концерта беше г-н Marnix de Cat - контратенор, диригент, органист и перкусионист, който лично участва във финалното изпълнение на ансамбъла.
Събитията по отбелязването на годишнината продължиха на 1 юли 2023 г. във Варна с ексклузивна прожекция на документалния филм за експедицията „Нанок“ във Фестивалния и конгресен център.
ГРУПА “СОЛВЕЙ“: Една от първите мултинационални компании в света, “Солвей“, е създадена от белгийския учен и предприемач Ернест Солвей през 1863 г., който прави технологичен пробив, като създава по-екологичен процес за производство на синтетична калцинирана сода. Той променя начина, по който се произвежда стъкло и дава възможност да се случат индустриални революции. Компанията „Солвей“ е създадена с наука, изобретателност и глобализация, а тази комбинация оказва положителна роля в развитието на човечеството и в наши дни.
160 години по-късно, Група Солвей продължава да се развива успешно, да надгражда завещаното от нейния основател и да го предава на идните поколения, каквото е и мотото на тазгодишните чествания. Наследството на Ернест Солвей е наука в полза на човечеството, грижа за хората и обществото, издръжливост, преоткриване и решителност. В юбилейната 2023 г., Група Солвей отваря нова страница, вдъхновена от 160-годишният изминат път, със създаването на две нови компании - два нови пазарни лидера (SOLVAY & SYENSQO), на които ще предаде своите ценности и знания.
„СОЛВЕЙ СОДИ“, Девня, е едно от най-големите индустриални предприятия в България и най-големият завод в Европа за производство на синтетична калцинирана сода. Калцинираната сода има широко приложение в производството на стъкло, на перилни и почистващи препарати, в металургията, силикатите и стъклените влакна. Содата бикарбонат обслужва пазарите на хранителни продукти, фуражи, пречистване на димни газове и здравеопазване.
„Солвей Соди“ е приватизирано през 1997 г., с основни акционери белгийската научна група „Солвей“ (75 %) и турската група „Шишеджам“ (25 %).

Шофьор на училищен автобус почина зад волана в Златоград
Квартали в Сливен остават без вода на 7 ноември
A Ferrari Night: За пръв път в България Bang & Olufsen разкри новата си серия, вдъхновена от Ferrari
Асен Василев обясни как може да се направи бюджетът без вдигане на данъци и осигуровки
Blue Origin обяви дата за втория полет на ракетата New Glenn
Очевидци твърдят, че зелено на цвят НЛО e прелетяло над Китай
На Земята започнаха силни магнитни бури
Две мощни светкавици удариха повърхността на Луната
Важна новина за ЦСКА преди Вечното дерби с Левски
Гаджето на Марко Верати - Джесика Аиди
Левски трепери: ЦСКА се намира в най-добрата си форма
Ливърпул, Юнайтед и Челси влизат в битка за огромна звезда
Дневен хороскоп за 7 ноември, петък
Венера преминава в Скорпион на 7 ноември – ние ставаме най-важни
Вино за повод: Кои са най-добрите червени вина за подарък?
7 ясни знака, че тялото ви е изтощено
Пикочната киселина може да се намали с повече вода и подходящите храни
Влияе ли контрацепцията на сексуалното желание?
България има потенциал да се превърне в медицинска дестинация на световно ниво
Полово предавани инфекции и проходимост на маточните тръби
Индексите на Wall Street почти не трепват в началото на търговията*
A Ferrari Night: За пръв път в България Bang & Olufsen разкри новата си серия, вдъхновена от Ferrari
ЕС е под натиск да представи надежден план за финансиране на Украйна
Аморим за критиките на Кристиано Роналдо: Думите му тежат
Stellantis поиска още 10 години за електрификация
Стара рокля и историческа тиара – кралица Летисия смени стила си
Джош Дюамел се наслаждава на простичкия живот в Минесота
Коментари