IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Общество
12:29 | 29 май 2016
Обновен: 03:03 | 4 май 2025

Експерти: Цената на литър бензин през лятото ще удари 2 лв.

Тенденцията на увеличение в цените е вече факт

По материала работи: Борис Проданов
Експерти: Цената на литър бензин през лятото ще удари 2 лв.

Експерти прогнозират цената за литър бензин да достигне 2 лева през лятото. По-малко според тях ще струва дизелът. Тенденцията на увеличение в цените е вече факт. За последните два месеца средно горивата са поскъпнали с 5 на сто.


Дъното в цените на дребно според анализаторите е достигнато в началото на март, когато литър от масовия бензин А-95 се е продавал за 1,80, допълва националното радио. Следва плавно нарастване до цените в момента - 1,90 за бензина, малко по-малко за дизела - около 1,85 лв., и 0,80 лв. за пропан-бутана.


Ако цената на петрола се запази на текущите нива, около 50 долара, вероятно ще видим около нови 4-5 процента ръст, защото летните месеци са периодът, когато търсенето е по-високо. Това зависи и от валутния курс.


“Това са двата фактора - цената на петрола и валутният курс, а в момента те не подкрепят някакво по-осезаемо покачване на цената на горивата“, обясни финансовият анализатор Цветослав Цачев.


DarikNews

Коментари

Новини Варна