IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Общество
12:21 | 7 юли 2016
Обновен: 15:44 | 6 май 2025

С военен ритуал Варна чества 125 г. от рождението на контраадмирал Иван Вариклечков (СНИМКИ)

Поднесени бяха венци и цветя пред барелефа на първия български адмирал

По материала работи: Златина Добрева
С военен ритуал Варна чества 125 г. от рождението на контраадмирал Иван Вариклечков (СНИМКИ)

С поднасяне на венци и цветя и военен ритуал днес във Варна бяха отбелязани 125 г. от рождението на първия български адмирал, командвал флота - контраадмирал Иван Вариклечков.

 

Тържествената церемония се състоя до паметната стена пред щаба на Военноморските сили на ул. “Преслав”. В ритуала участваха представителни части от Варненския гарнизон.

 

Цветя бяха поднесени от името на областния управител на Варна, кмета на Варна, ВМС на България, Общински съвет-Варна, районни кметове, Съюза на ветераните от войните, Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Съюза на подводничарите, правителствени и неправителствени организации и институции.

 

С минута мълчание присъстващите официални лица, наследници на рода Вариклечков и граждани отдадоха почит към паметта на контраадмирала.

 

Военният ритуал завърши с тържествен марш.

 

В тържествена реч командирът на Военоморските сили на България контраадмирал Митко Петев разясни защо почитаме контраадмирал Иван Вариклечков.

 

Първият български адмирал е роден в семейство на военнослужещ - на полк. Петър Вариклечков и е закърмен с идеите за отстояване свободата на България, честта на пагона и защитава докрай идеята за свободна България и свободно българско море.

 

Причините да отбележим тази годишнина са няколко. На първо място е приносът, който нашият първи български адмирал има към създаването, развитието и съхраняването на военноморските сили на България в изключително тежки моменти.

 

Завършил е военното училище като артилерист, започва службата си в бреговата артилерия към флота и преминава по-късно на корабна служба. Наред със своите заслуги като офицер, като българин, има и значителен принос в бойната дейност на българския флот както през Балканската война, така и през Междусъюзническата и през Първата световна война.

 

Участва в защитата на Варна по време на Балканската война срещу бомбардировките от турския флот, успява като командир на торпедоносеца "Смели" да измъкне от румънските власти в Балчик пленен турски кораб, за което е награден с орден. Успява да докаже себе си като достоен флотоводец, като достоен военноморски офицер, за да бъде назначен като първия старши-помощник командир на първата българска подводница.

 

Kонтраадмирал Петев каза oще, че по време на своето обучение в Германия контраадмирал Вариклечков е взел участие в бойната дейност на немските подводници и има разработен способ за откриване на врага, наречен на негово име. Отличен е и с ордена на Почетния легион на Франция, тъй като към края на войната с кораба „Варна“ успява да спаси значителна част от френските войски, прехвърляйки ги през Дунава.

 

Също така успява да доведе в България 300 студенти, изгонени от Германия след края на Първата световна война.

 

Дава своя принос за развитието на търговското ни корабоплаване като защитава интересите на държавата в основаното Българско търговско параходно дружество и има пряк принос общия брутен тонаж на търговското ни корабоплаване да се увеличи.

 

Апогеят на неговата дейност са двата мандата, които изкарва като командващ на ВМС - от 1933 до 1935 г. и от 1937 до 1939 г. Тежки години, в които той се бори с трудностите, последиците на Ньойския договор.

 

Успява да реализира значителни корабостроителни програми, успява да извади потъналата германска подводница UB-45 и е бил готов да я възстанови, ако не са били финансовите проблеми.

 

„Всичко това определя неговата същност като човек, който обича морето и прегръща българската морска идея - тази, която показва, че нашето море е източник на икономически просперитет и напредък за целия български народ“, заяви в речта си контраадмирал Петев и добави: „Винаги в своята дейност като офицер, адмирал, Иван Вариклечков се е водил от българщината, от дълга към майка България, затова и на Коронния съвет през 1939 г. е единственият български офицер, който се обявява против влизането на България на страната на Германия. Това не е било просто емоционална нагласа, а неговите действия са следствие на задълбочен анализ на военните икономически дадености, както на Германия, така на СССР, така и на съюзниците. Независимо, че е женен за германка, той защитава единствено интересите на България. На нападките от ген. Луков - тогавашният началник на Генералния щаб, който казва: "Как може да сте против това, г-н адмирал, жена ви и синът ви са германци?" Иван Вариклечков отговаря гордо: "Уважаеми г-н генерал, синът ми е българин, защото е възпитан в българско семейство на български адмирал, а вие когато се погледнете в огледалото, попитайте се дали сте българин или германец."

 

Тази доблест е заплатена с кариерата на ген. Вариклечков и той е изведен извън строя и се пенсионира. Това не му спестява последващите трудни години след 9 септември 1944 г., когато е съден. Независимо, че е оправдан, по-късно през 1956 г. отново е съден за притежание на оръжие.

 

Неговият принос е и към морското образование, човек начетен, владеещ английски, немски, френски и руски език, овладял военноморската наука контраадмирал Вариклечков е познат като умел педагог, един от основателите на българската военноморска наука.

 

Със старание се пазят написаните от него лекции на печатна машина, които заслужават да бъдат разгледани, тъй като са образец на ръководство за овладяване на военноморската наука.

 

Негови са думите "Моряк не се става в полите на Витоша, а близо до морето", които са принос отново към българската морска идея", каза контраадмирал Петев.

Златина Добрева

Снимки Пламен Гутинов

Коментари

Новини Варна