НИКОЛА ДИМИТРОВ
Снимки ПЛАМЕН ГУТИНОВ
„Синята зона“ въведе ред в централната част на Варна, но извън обхвата й един проблем става все по-наболял. На все повече места в града могат да се видят всякакви подръчни материали, с които граждани или собственици на търговски обекти си пазят абсолютно незаконно паркоместа. Конуси, скоби, столове, туби с вода, бетонни блокове, синджири, връвчици, стари гуми, колчета и винкели са безразборно поставени по улици и тротоари. Загрозяват града, създават предпоставки за инциденти и са в разрез със закона и общинските наредби.
На практика с тези подръчни материали граждани завземат общинска територия за свои лични нужди, без да имат каквито и да било разрешителни за това. Най-честото оправдание е, че го правят пред своя имот. Естествено, обаче той не включва тротоара или пътното платно пред него. От общинската дирекция "Управление на сигурността и контрол на обществения ред" и звена към районните кметства извършват ежедневни проверки в различни райони на града както по сигнали на граждани, така и по своя инициатива.
Все повече варненци обаче се изкушават от възможността да запазят за свои нужди пространството пред дома си. Наша проверка показа, че тази практика е особено популярна в голям район, заключен между бул. „Владислав Варненчик“, ул. „Девня“ и бул. „Христо Ботев“, както и на север от бул. „Цар Освободител“.
Според Наредбата за обществен контрол всяко подобно заграждане се наказва с глоба от 50 до 500 лева. От началото на годината досега общинските служители са издали 47 предписания за премахване на импровизирани ограждения, 189 констативни протокола и са съставили 2 наказателни акта. Освен това са изготвени 5 заповеди за премахване на по-устойчиви преграждащи съоръжения, като бариери например.
Коментари