Много семейства вече отглеждат корнишони вместо тютюн

Ниската изкупна цена на тютюна е причина за промяната

Много семейства вече отглеждат корнишони вместо тютюн

Заради ниските изкупни цени на тютюна, българските производители са принудени да намерят нови култури от които да се прехранва. В  гоцеделчевското село Господинци това са корнишоните. Едва 10 от всички семейства продължават да отглеждат тютюн, съобщават от БНТ, цитирани от dnes.bg.

 

От 15 години Бенизе Пилева и семейството ѝ отглеждат корнишони. Казва, че в началото добивите са били много добри - от 1 декар са изкарали близо 12 тона, но с всяка изминала година количеството намалява.

 

"Започна вече много топлини и изведнъж застудяване, и корнишонът пада. Брали сме по близо 400 килограма на ден, но сега берем по 50 килограма. Няма", обяснява зеленчукопроизводителката.

 

Въпреки че тази година корнишоните са по-малко, в сравнение с миналата, качеството им е отлично. За това и цената е висока.


"В момента върви 1.50 - 2 лв", казва Бенизе.

 

"Всичката продукция, която произвеждат, я реализират благодарение на това, че стоят отстрани на улицата и преминаващият пътникопоток от автомобили си закупуват от тях", обяснява кметът на село Господинци Ахмед Ходжов.

 

Той допълни, че отглеждането на корнишони изисква много усилия и едно семейство трудно би се справило с повече от един декар. Затова със зеленчука не се засяват големи площи, а това води до появата на пустееща земеделска земя.

Новини

Коментари

Новина на деня
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата