На 27 юли Българската православна църква чества празникът на Свети Великомъченик Пантелеймон и Светите Седмочисленици - Светите братя Кирил и Методий и петимата им най-известни ученици Климент, Наум, Горазд, Сава и Ангеларий.
На този ден църквата почита и Св. великомъченик Пантелеймон. Според народните вярвания денят на свети Пантелеймон се смята за хаталия -лош, тежък, затова не бива да се подхваща никаква домашна работа. За неутрализирането на лошото имен ден празнуват всички, наречени с името Пантeлей и неговите производни,както и всички имена произлизащи от добър: Добри, Добрин, Добра и други.
В народния календар на този ден в различни крайща на България се правят различни обредни действия.
Този църковен празник се нарича още Пантелей пътник. Добавката към името се основава на народното тълкуване на името „Пантелеймон”. То е гръцко име и за първите славяни-християни не е било понятно. Българинът го е свързвал с „път”, откъдето идва и изразът „Пантелей-пътник”. Едно от най-разпространените вярвания, свързани с този ден, е че на Св. Пантелей лястовиците и щъркелите отлитат за топлите страни или „се събират да пътуват”. Близко до това е вярването, че този ден е щастлив за пътуване: онзи който има да пътува далеко, добре е да тръгне на Св. Пантелей, та да му е леко пътуването.
На днешния ден не бива да се подхваща никаква домашна работа.
На 27 юли се чества и успението на свети Климент Охридски. Този ден църквата ни е определила за почит и на Светите Седмочисленици - Климент, Наум, Ангеларий, Горазд, Сава и двамата солунски братя Кирил и Методий.
За всеки един от тях в църковния календар има отделен ден, но в този ден те се празнуват заедно под хубавото име Седмочисленици.
Имен ден празнуват: Панчо, Панка, Пантелей, Горан, Добри, Добрин, Добрина, Добринка
Честит празник!
Черно море
Коментари