Морето е стигало до градинката след ЖП-гарадата във Варна. Това разкриха доц. д-р Валери Йотов и екипът от РИМ–Варна, които излседват разкопките до улица „Цар Симеон I“ в идеалния център на града.
Пространството около градинката на улица „Цар Симеон I“ в идеалния център на Варна, където се извършват археологически проучвания, вероятно е било морски бряг през епохата на античността. За това свидетелстват направените сондажи в района, съобщи ръководителят на проекта доц. д-р Валери Йотов от РИМ–Варна, предаде dnews.bg.
„Образно казано, тук е бил плажът. Със сондажи проверихме, че отдолу има само пясък. Буквално това е била линията на града. През последните дни открихме и един от мръсните канали на античния Одесос. Нормално е тези води да се изливат в морето”.
Проучванията в пространството между улиците „Козлодуй“, „Цар Симеон I“, „Цариброд“ и „Л. Заменхоф“ ще бъдат замразени и ще продължат през следващата година. След приключването им ще бъде разработен проект за експониране на старините.
В района се е намирала крепостна стена от три периода - от епохата от късния елинизъм, от римския и от византийския период. Върху нея през 19. век е бил изграден беглишки хамбар, чиито основи бяха премахнати през август. Това стана с багер и предизвика недоволства в социалните мрежи. Дейностите са извършени след препоръка на комисия от министерството на културата, обясни доц. Йотов.
Хамбарът е бил съборен през 1936 г., а камъните от него са използване са градежа на стадион „Тича”. Според доц. Валери Йотов археолозите са имали шанс, че след това пространството не е било застроено и е било превърната в градинка.
Коментари