Подробният устройствен план (ПУП) на варненския квартал “Чайка” е бил подложен на повече обществени обсъждания отколкото общия план (ОУП) на града. Това стана ясно от пресконференцията на местната власт във Варна по отношение на новия градoустройствен план на квартала.
Обявяването на конкурс за изработването на ПУП на кв. “Чайка” е възложено през 2005 г. с решение на кмета на община Варна Кирил Йорданов. Новият план цели групиране на възстановените реституирани имоти в района. Става въпрос за общо 18 терена, като 16 от тях са възстановени на собствениците, а останалите 2 са били национализирани, уточни главният архитект на Варна Виктор Бузев.
Ноември 2005 г. конкурсът печели софийското архитектурно бюро Форум “Александрови” ООД, с поректант проф. д-р. арх. Александър Александров.
2007 г. ПУП-ът е готов и е внесен в община Варна. Същата година Експертният съвет по устройство на територията (ЕСУТ) прави две съвещания за обсъждане на плана. В крайна сметка ПУП-ът не е приет. Причината е, че в него не са спазени изискванията на заданието и проектът предвижда застрояването на голяма част от зелените площи и детските площадки в комплекса.
След това планът е върнат за преработка на същото архитектурно бюро. През 2011 г. кметът Кирил Йорданов внася в Общинския съвет искане за забрана на строителството в кв. “Чайка”, понеже все още ПУП-ът на квартала не е готов. Мотивът на градоначалника е, че ж.к. “Чайка” попада под мораториум, наложен с решение на Народното събрание през 2008 г. Същият касае устройствените зони, предвидени за комплексно застрояване, в които не може да се извършва строителство в отклонение от влезлите в сила устройствени планове до приемане на съответните промени в Закона за устройство на територията.
“След 1990 г. в изпълнение на реституционните закони са се одобрявали частични изменения на плана, като към настоящия момент в квартала има изградени над 20 нови жилищни кооперации със средна етажност 5 до 6 етажа. Частичните градоустройствени разработки и изпълняваните въз основа на тях сгради често засягат съществуващите зелени площи с едро размерна растителност”, се казва в обяснителната бележка към предложението на кмета, което той прави с оглед “важни обществени интереси, свързани с опазването на комплексния характер на застрояването, съхраняване и подобряване на условията на живот в комплекса и възможността живущите да ползват зелените площи по предназначение за отдих и почивка, както и с оглед недопускане на преурбанизиране на територията, предмет на плана”.
2012 г. е приет Общият устройствен план (ОУП) на Варна. Това изисква нова преработка на ПУП-а на “Чайка”, за да отговаря на изискванията на ОУП.
2013 г. окончателно завършен ПУП-ът на “Чайка” е внесен отново в община Варна и на ЕСУТ. Планът е разгледан от експертния съвет, като постъпват 45 възражения от физически и юридически лица – засегнати страни. Някой от тях са изцяло уважени, други – частично, а трети са отхвърлени.
2014 г. свършват обжалванията и март месец 2015 г. ПУП-ът е одобрен и внесен за гласуване в Общинския съвет, където е приет без нито един глас против от страна на местните народни избраници. Планът е обнародван в Държавен вестник на 15 май 2015 г.
През декември 2014 г. умира авторът на проекта проф. д-р. арх. Александър Александров, който така и не успява да види реализацията на изработения от него устройствен план.
Общо 108 жалби са постъпили срещу общия план на “Чайка”, като едва 15 от тях се отнасят до конкретни имоти в района. Над 70% от всички внесени възражения оспорват целия план на района, уточни председателят на местния парламент Иван Луков.
Преди в Общинския съвет постъпваха жалби, че плана не се прави, а сега се протестира, че има изготвен ПУП, изразиха недоумение от местния парламент в града.
Кметът на Варна Иван Портних припомни, че 75% от площите засегнати в ПУП-а на “Чайка” са държавна собственост, 5% са частна, а останалата част са общински.
Според изискванията на новия план ж.к. “Чайка” е определен, като жилищна зона с комплексно застрояване с плътност от 40% и кота корниз 26 метра. 2,5 е коефициентът на интензивност в района, с 40% озеленяване, 1/3 от което трябва да е от дървесни видове.
Коментари