3000 деца годишно боледуват от варицела във Варненско

Д-р Баева: Неимунизирано дете автоматично отпада от прием в детските заведения, но не и от училище

3000 деца годишно боледуват от варицела във Варненско

Около 3000 деца годишно във Варненско боледуват от варицела. Това каза д-р Анка Баева, началник отдел „Противоепидемиологичен контрол” към РЗИ – Варна в сутрешния блок на тв „Черно море“ с водещ Иван Барбов. Именно това увеличение предполага нова ваксина срещу заболяването. Д-р Баева гостува в предаването по повод Европейската имунизационна седмица, която се проведе за  десета поредна година България от 23 до 29 април. Събитието се организира от Световната здравна организация, здравните власти и медицинското съсловие. Мероприятията в седмицата са различни и се организират с цел популяризиране на ползите от ваксините.

 

С инициативата се цели главно да се повиши имунизационният обхват в страните чрез разширяване на информираността сред родители, здравни работници и медии за значимостта на имунизациите – каза д-р Баева.Тази година във фокуса на Европейска имунизационна седмица бе имунизацията като лично право и споделена отговорност за намаляване на неимунизираните лица.

 

Успехът на инициативата означава и напредък по постигането на Глобалните цели за устойчиво развитие 2030 на ООН, в това число и постигането на добро здраве. Министерството на здравеопазването припомня, че ваксините осигуряват лична защита срещу опасни болести. Когато хората са с изграден имунитет към дадено заболяване, то не може да се разпространява лесно.

 

Все повече майки отказват да ваксинират децата си обаче. В РЗИ Пазарджик през миналата година са постъпили между 30 и 40 нотариално заверени декларации от майки, които са отказали да ваксинират децата си. „Във Варна няма такива случаи, обясни д-р Баева. Необходимо е само родителят, нежелаещ да ваксинира детето си да попълни декларация за отказ от ваксина. Детето автоматично отпада от прием в детските заведения, но не и от училище. Ваксините са вид лекарство и като такива имат странични ефекти. Здравите деца се имунизират и така се избягват различни заболявания. Има деца, които не могат да бъдат имунизирани. Хубаво е родителите да четат, освен за странични ефекти от ваксината, и информация за усложненията, до които водят тези заболявания. Колко много туберкулоза имаше в България преди години! Полиомиелит, морбили - също. В последно време те намаляха драстично. Не се предвижда допълнително имунизиране срещу заболявания в момента“ – допълни експертът.

 

По думи на д-р Баева, майките сами се навиват една друга и решават дали да ваксинират детето си. Варицелата например, която е една сравнително леко минаваща шарка, понякога дава  усложнения. „През миналата година имахме случай на варицелен менингит. Предвижда се да има и ваксина срещу варицелата. Всички ваксини са изпитани, за да няма опасност за децата. Много хора работят за това. Има и случаи на странични реакции. Първите 3 ваксини са имунизации. Вторите три са реимунизации – отбеляза още началникът на „Противоепидемиологичен контрол”.

 

По нейни думи едва 89,95% е имунизационният обхват на Варненска област за 2017 година, а това не е висок процент. При над 92-93% можем да говорим, че едно заболяване няма да се развие. За съжаление, в последните няколко години се забелязва тенденцията към намаляване на процента имунизирани деца.

Ели Маринова

 

 

Продължава пикът на ухапвания от кърлежи във Варненско

Новини

Коментари

Новина на деня
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата