Преди Европа раждаше най-добрите предприемачи в света. Томас Нукомен, Джеймс Уат, Емил Джелинек и Адолф Даслер са само няколко от имената, които направиха Европа известна с таланта си, променящ света, пише за Financial Times предприемачът Корнелиус МакГрат.Днес обаче лидер са САЩ. Не е съвпадение, че най-добрите предприемачи – например Марк Зукърбърг, Лари Пейдж, Браян Чески и Илон Мъск – живеят и работят в Силициевата долина, която продължава да бъде иновационната столица на света.Въпреки висококвалифицираната си работна сила Европа изпитва трудности да създаде големи бизнеси, които да се конкурират на глобално ниво. Според икономическия мозъчен тръст Bruegel само 12 нови големи европейски компании са се родили след 1950 г., докато в САЩ броят им е 51. От тях само 3 са били създадени след 1975 г. в Европа, докато в САЩ те са 25, а на развиващите се пазари – 21.
Между 2008 г. и 2015 г. броят на европейските компании в класацията на FT Global 500 е намалял с 22% от 161 до 125, докато броят на американските се е увеличил с почти 24% през същия период – от 168 до 208.Причините за провала на Европа в създаването на големи компании са три: инвеститорите имат непропорционален фокус върху стартъпите, компаниите имат неадекватен достъп до капитал за разширяване на мащаба, а освен това има изтичане на мозъци към САЩ.Лиза Уитър, съосновател и изпълнителен председател на Apolitical, глобална мрежа за иноватори в правителството, е прекарала кариерата си в създаване на компании от двете страни на Атлантика. Според нея предприемаческият потенциал в Европа често е неразбран, тъй като една екосистема за създаване на бизнеси е много различна от екосистема, която ги развива.Според нея „ако имате добра идея, ангелското финансиране определено съществува, но парите за растеж са по-трудни за намиране“.
Това убеждение се споделя от европейския мениджър на рисков капитал Кеес Коолен, съосновател на EQT Ventures и бивш изпълнителен директор на Booking.com. Миналия май Коолен и партньорите му Ялмар Винблод и Ларс Джорнов обявиха, че EQT е привлякла финансиране за 566 млн. евро. Те стартират фонда, тъй като са уморени да виждат как европейски основатели на компании се местят в САЩ.Коолен казва, че веднъж преместят ли се в САЩ, европейските предприемачи остават там. Не само че щатските долари, привлечени от европейските основатели остават в САЩ, а Европа губи и таланта си.Най-добрият начин да бъдат задържани, казва Коолен, е да се осигури достатъчно капитал за растеж. „Това ще гарантира, че успешните предприемачи могат да се превърнат в ментори на следващото поколение европейски основатели, което има потенциала да повлияе значително върху екосистемата до 15-20 години“, коментира той.
През 2015 г. повече от половината от всички мащабни придобивания са били извън ЕС, като 43% се случват в САЩ, сочи докладът SEP Monitor Report на Start-up Europe Partnership’s.Европейският рисков капитал сякаш се насочва в правилната посока. През 2016 г. европейските фондове за рисков капитал са привлекли 8,8 млрд. евро, което е рекордно ниво за континента. Според базата данни за европейски рисков капитал Dealroom финансирането е нараснало с 12% спрямо 2015 г., а броят на сделките се е увеличил с 32%. Макар че през 2016 г. има лек общ спад на растежа на мегафондовете – инвестиращи поне 250 млн. евро, броят на финансиращите кръгове се е увеличил с 7,3%.
Вижте още в investor.bg
Четете още: Убиха главатаря на "Ислямска държава" в Афганистан
Коментари