Вишеградската четворка, България и Румъния подписаха съвместна декларация, в която се призовава Европейската комисия да преразгледа своето предложение за постепенно премахване на биогоривата от първо поколение след 2020 г. и да обмисли последствията, съобщава Euractiv. През юли 2016 г. Комисията предложи постепенно премахване на биогоривата на основата на храни, които трябва да бъдат заменени от „по-напреднали биогорива“, неизползващи хранителни култури.
В момента проектозаконът се проучва от комисиите на Европейския парламент, които подготвят становищата си по него. Гласуването в пленарно заседание се очаква през януари 2018 г.Предложението предизвика смесени реакции. Няколко неправителствени организации в областта на околната среда смятат, че изпълнителната власт на ЕС се движи в правилната посока и настоява тя да продължи напред, като наложи пълна забрана.От друга страна, индустрията на биогоривата, отдавна призовават за система за разграничаване на биогоривата въз основа на критерии за устойчивост. Производителите на биоетанол твърдят, че Европа трябва да се съсредоточи върху постепенното премахване на изкопаемите горива, както и на биогоривата, които използват хранителни култури и стимулират обезлесяването.
Що се отнася до земеделските стопани, те считат, че производството на биогорива им дава ценен достъп до пазари извън ОСП, базирани на субсидии. Съвместна декларация на министрите на земеделието на Вишеградската четворка (Чехия, Унгария, Полша, Словакия), както и България и Румъния показва, че значителен брой държави-членки на ЕС не виждат предложението на Комисията в положителна светлина. Декларацията ще бъде внесена на следващото заседание на Съвета по земеделие на ЕС през октомври.
Държавите-членки посочиха значението на производството на биогорива за развитието на селските райони и подчертаха, че сегашното ниво на възобновяеми енергийни източници от земеделски произход „трябва да се запази или, ако е възможно, да се увеличи след 2020 г.“.„Особено в светлината на настоящите и очакваните излишъци на култури в Европа усилията за постепенно премахване на биогоривата, произведени от селскостопански култури, ще окажат неблагоприятно въздействие върху европейската енергийна сигурност, ще намалят европейската сигурност на фуражите, ще доведат до още по-ниски селски доходи, ще принудят инвеститорите да избягат от Европа, в допълнение към това, че постигането на целите в областта на климата е още по-трудно „, заявиха министрите от ЕС.
Освен това те призоваха Комисията да „анализира цялостно“ своето предложение и да обмисли спазването на настоящите изисквания, свързани с използването на хранителни и фуражни култури за производството на биогорива в страни от ЕС и трети държави. „Внесените биогорива и суровини трябва да бъдат анализирани, за да се гарантира, че те отговарят на същите изисквания, както и за производството на ЕС“, се посочва в декларацията.
http://agrozona.bg
Четете още: Шведът, изритал камериерка, се отървава само с глоба от 5000 лв.?
Коментари