Добивът на риба е намалял значително в Дунавския регион. Това е в следствие на човешката дейност, която е унищожила близо 80% от естествените влажни зони в района. Преди години около 65% от улова на риба е бил дивият шаран. След пресушаването на блатата край Дунав, където той хвърля хайвера си, видът бързо става критично застрашен, съобщават от WWF България.
На 2-ри февруари отбелязахме Световния ден на влажните зони, а целта е да отбележим важната им роля за хората и планетата. Те предпазват от наводнения и осигуряват чиста вода, храна, дървен материал и биомаса. Благоприятстват развитието на устойчив туризъм – каяк, плуване и гмуркане, наблюдение на птици, риболов, ветроходство. Не бива да се забравя, че влажните зони са дом на стотици животни, с висок консервационен статус, като дивия шаран, водните костенурки, къдроглавия пеликан, блатните кокичета и водните рози.
До неотдавна изобщо не се разбираше нуждата от възстановяване на влажни зони, напротив, политиката беше за пресушаването им, коментира екологът Стоян Михов.
http://agrozona.bg
Четете още: Каракачанов: Няма социален пол, има биологична категория
Коментари