Варненският свободен университет започва обучението на „кибербойци“

Стремежът на висшето учебно заведение е да даде решение в проблемите на противодействието на киберзаплахите в нашата страна

Варненският свободен университет започва обучението на „кибербойци“

Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" инициира проект „Черноморска академия за сигурност“. Инициативата е в отговор на усилията на университета да даде своя принос в разработването на практико-приложните въпроси на киберсигуростта и интелигентните системи за сигурност, както и обучението на високо квалифицирани кадри в тази област. Стремежът на университета е да даде решение в проблемите на противодействието на киберзаплахите в нашата страна.

 

Проектът за „Черноморската академия за сигурност“ ще бъде представена на 16 март 2019 г. от 10.00 ч. в Учебно-спортния комплекс на Варненския свободен университет. В нея ще участват водещи експерти, учени и изследователи от Израел, Европейския съюз, България и др., сред които: Ариел Коен - в ТОП 5 на водещите експерти по сигурността в света; Денис Баринов – директор "Образование" в „Лаборатория Касперски“ - най-голямата европейска компания, специализирана в разработката на антивирусен софтуер; акад. Стефан Воденичаров – министър на образованието и науката през 2013 г., председател на Българската  академия на науките, вписан в Златната книга на изобретателите на Патентното ведомство през 2006 г.; чл.кор. Стефан Хаджитодоров – директор на Центъра за изследвания по национална сигурност и отбрана към БАН и др.

 

Ще бъдат представени две иновативни магистърски програми на Варненския свободен университет „Киберсигурност“ и „Интелигентни системи за сигурност“. Това са първите програми в България, които ще подготвят висококвалифицирани специалисти за противодействие на киберпосегателства. Магистърските програми са част от приоритетния проект на университета „Дигитално образование за икономически растеж и социално приобщаване“. Те ще се провеждат в редовна и задочна форма а обучение, като продължителността им е три семестъра за една календарна година.

 

В магистърската програма „Киберсигурност“ Варненският свободен университет ще подготви първите български „кибербойци“. Програмата предлага специализирани избираеми дисциплини в две основни направлвния - Data Science - за подготовка на напреднали анализатори, и HealthTech - за кариера в областта на здравната сигурност. Студентите ще бъдат обучавани в информационни технологии, право, ще получат специфични познания в сферата на националната сигурност. Бъдещите «кибербойци» ще разчитат още на богата обща култура – съобразителност, аналитично мислене, знания по народопсихология, странознание и т.н. Произходът, религиозната принадлежност, спецификата на културно-цивилизационен модел внасят допълнителни специфични знания. 

 

Магистърската програма „Интелигентни системи за сигурност“ е насочена към управлението и анализа на данни в сферата на сигурността. Обучението е базирано на ключови области на модерни системи и технологии за мониторинг, пространствен анализ, трансгранично сътрудничество в случаи на бедствия, аварии и катастрофи, организация и управление на сигурността и обществения ред. Използват се съвременни техники и средства за наблюдение от земната повърхност, въздуха и космоса, а също и дигитални технологии за визуализация, моделиране, идентифициране и проследяване на процеси и обекти в космоса.

 

За магистърските програми „Киберсигурност“ и „Интелигентни системи за сигурност“ може да се кандидатства до края на март.

 

Черно море

 

Четете още 

Топ експерти по киберсигурност пристигат във Варна

Коментари

Икономика
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата