IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Икономика
13:20 | 27 август 2019
Обновен: 06:21 | 6 май 2025

Американски учен обяви във Варна как може да победим рака

Проф. д-р Хърбърт Левин прилага методи от физиката в биологията и биомедицината

По материала работи: Борис Проданов
Проф. Левин - колаж dir.bg

Проф. д-р Хърбърт Левин гостува в България за участие в конференцията "Архитектура и динамика на генома" във Варна, която се проведе преди време и бе организирана от Университета Райс (САЩ), Института по молекулярна биология, БАН и спонсорирана от Националната научна фондация на САЩ и Фонд научни изследвания, България.

 

Д-р Левин ръководи голям интердисциплинарен екип от изследователи, които прилагат методи от физиката за трудно решими проблеми в биологията и биомедицината. През последните години особен акцент е поставен върху рака, където чистите подходи, базирани на биология, не са доказали, че могат да намерят ефективни лечения или лечения за метастатични заболявания.

 

"Туморите растат в разнообразна среда, състояща се от различни видове клетки, които съставляват туморната микросреда - TME. Тази среда може или да увеличава скоростта на растежа, или да потиска растежа на тумора, но често пъти туморните клетки кооптират нормални клетки в своя полза. Екипът на проекта Stand Up to Cancer/BCRF използва различни технологии и изследователски подходи, за да разбере взаимодействията между туморните клетки и нормалните клетки, за да идентифицира потенциални терапевтични и превантивни стратегии", каза той пред Dir.bg.

 

Проф. Левин е оптимист за борбата с най-смъртоносната за човека болест.

 

„Когато докладвам нашите работи, в края задавам въпроса дали има прогрес и отговорът е положително "да" в научен аспект и "може би" в клиничен. Мисля, че първата област, в която може би ще има някакъв полезен резултат, е не толкова в лечението, а по-скоро в прогнозата. Ние знаем, че много видове рак, ако се оставят без лечение, няма да станат опасни, например рак на простатата. При мъже, които са над 65 или 70 г., в повечето случаи ракът ще расте бавно и няма да доведе до смърт през остатъка от живота на пациента. В момента не можем да предскажем кои са тези видове рак. Но ако успеем да разберем какви са клетките водещи до метастази, ще имаме по-добър шанс да определим кои пациенти имат нужда от агресивна терапия и кои не. В случая на рак на простатата агресивните терапии не подобряват качеството на живот на пациента. Мисля, че това може да е първата насока и се надяваме един ден да имаме терапии насочени към клетките, причиняващи метастази. Това е по-трудна задача, защото трябва да мислим как да накараме лекарствата да атакуват само тези клетки, които са различни от множеството ракови клетки, както и за страничните ефекти. Осъществимо е, но първата цел е по-добрата възможност за предсказване“, анализира физикът.

 

Именно във Варна се появява „светлина в тунела“ за нови терапии и диагностики.

 

„Фокусът е върху структурния аспект на ДНК и генома. Има изключителни успехи – както експериментално и в измерванията, така и в теоретичните идеи, които ни помогнаха да разберем какъв е смисълът на резултатите от измерванията. Но частта, която по-малко е разглеждана от физичната общност, е какво означава всичко това за функционалността на клетката. Ние знаем, че структурата трябва да е важна за пакетирането на ДНК в ядрото, но не разбираме наистина как процесът на пакетиране влияе на ДНК експресията на клетките, на способността им да преминават от един вид в друг или просто да функционират, изпълнявайки си нормално функциите. Аз мисля, че във Варна за първи път успяхме да съберем хора, които не само се занимават със структура, но и хора, които се занимават с функция. Споделянето на идеи ще помогне за постигането на прогрес в следващите няколко години“, категоричен е проф. Левин.

 

Прочетете още: В УМБАЛ „Св. Марина“–Варна се извършват костномозъчни трансплантации на световно ниво

Коментари

Новини Варна