Снимки пресцентър община Варна
Заместник-кметовете по финансите и сигурността Христо Рафаилов и Илия Коев посрещнаха първия полет от влизането на България в Шенген по въздух, днес на летище Варна. Събитието бе отбелязано с официална церемония и празнична програма на Терминал 2.
Самолет на Wizz Air, пътуващ от немския град Меминген за Варна, се приземи точно в 11 часа българско време и беше поздравен с водна арка на специално организирана демонстрация, в която се включиха два автомобила на Регионалната служба за пожарна безопасност.
Първите пътници влизащи във Варна, без преминаване през граничен контрол и паспортно-визови проверки, бяха посрещнати още от областния управител проф. д-р Андриана Андреева, заместник-кмета на Аксаково Десислава Стоянова, директора на аерогарата Димитър Костадинов и комисар Бончо Кралев – началник на Гранично-полицейско управление на Летище Варна.
На борда на самолета пътуваха 163-ма души, предимно българи и 4-ри членният екипаж на самолета. Деца от танцово студио „Монт“, към читалище „Просвета“ в Аксаково поздравиха пристигащите с кратка програма и символично прерязаха лентата на новия коридор за влизане за пътуващите в въздушната шенгенска зона.
Дълго чаканото събитие беше запаметено с обща снимка на официалните лица и гости и пътниците от първия шенгенски полет, кацнал на варненска земя.
Снимката заедно с фуражката на комисар Кралев ще бъдат приложени към експозицията в музея на Шенген в Люксембург.
Виена е най-честата шенгенска дестинация, посочиха от Летище Варна. За миналата година към и от австрийската столица са извършени 1 400 полета в които са летели над 130 000 пътници.
Втора най-предпочитана дестинация в свободната зона на Шенген е немският град Берлин, Меминген се нарежда на трето място.
Общо 1,5 млн. лв. струва адаптацията на новата зона за свободно преминаване за страните от Шенген, посочиха от ръководството на „Аерогара Варна“.
Ремонтът, който включва преразпределяне на помещенията, нови инсталации за видеонаблюдение, пожарогасене, климатизация, пожароизвестяване, радиоинформация и нови покривни съоръжения, е отнел 3 месеца.
В него са взели участие над 3 000 души.

Прокуратурата с разкрития за част от задържаните хулигани на протеста в София
"България Еър" става на 23 години и подарява самолетни билети и ваучери с отстъпки
Протестиращите задават нов дневен ред, сблъсъците в НС разкриват дълбок разлом
"Защо трябва да има евтин хляб и да ядем вносни храни - имаме туршия и кисело зеле"
ЕКА показа от Марс странен кратер под формата на пеперуда (снимка)
Мистерията на най-старото слънчево затъмнение е разгадана
James Webb засне гравитационния танц между две галактики
Открит е начин за бързо възстановяване на мозъка след инсулт
ЦСКА се цели в титлата и купата на България
"Майстор" от Германия идва в ЦСКА 1948
Фламенго е шампион на Бразилия за осми път в историята си
Неймар го направи за първи път от 2022 г.
7 рецепти за вечеря под 20 минути
20 неща, които да изчистите от живота си на пълнолунието в Близнаци
Нумерологична прогноза за 4 декември
Таро карта за 4 декември, четвъртък
Как работи обонянието ни? По-любопитно е отколкото предполагаме!
Отоци по време на бременност: какво е нормално и кога да се притесняваме?
Безсъние при възрастните хора – причини и стратегии за справяне
Иновативен mRNA подход срещу пневмонии, причинени от бактериални щамове с резистентност към антибиотици
Азиатските пазари последваха ръстовете на Wall Street
Прокуратурата с разкрития за част от задържаните хулигани на протеста в София
Нобелов лауреат предупреди: Китай изостава с наносекунди в квантовата надпревара
1 милион км гаранция на двигателя: Omoda и Jaecoo стъпиха в България
Сара Полсън със звезда на Алеята на славата, подкрепяна от 82-годишната Холанд Тейлър – Евелин от „Двама мъже и половина“
Проблеми в брака на Гуен Стефани и Блейк Шелтън
Коментари