IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Икономика
16:17 | 1 октомври 2016
Обновен: 03:59 | 27 април 2025

По 5 400 дка нови лозя могат да се засаждат всяка година

Интересът към винопроизводството расте

По материала работи: Юлиян Атанасов
По 5 400 дка нови лозя могат да се засаждат всяка година

Всяка година Изпълнителната агенция по лозата и виното може да издава разрешения за засаждане на нови лозя с площ, равен на 1 процент от общия размер на лозята в страната, установен към 31 юли на предходната година. Това гласят последните промени в Закона за виното и спиртните напитки, които са качени за обсъждане на страницата на министерството на земеделието.Според статистиката на министелството на земеделието през 2015 г. лозята в страната се простират върху 540 хиляди дка, което означава, че тази година може да се засадят 5 400 дка нови масиви. Самите разрешения за новите насаждения са валидни до 3 години от издаването им.

 

Интересът към винопроизводството расте и това личи от създадените нови винарни в страната. Само през тази година са изградени 19 нови винени изби, посочи при откриването на гроздобера министърът на земеделието Десислава Танева.С промените в закона се регламентира, че до 1 март на всяка година министърът на земеделието и храните по предложение на изпълнителния директор на агенцията по лозата и виното може да издаде заповед за ограничаване на новите лозя, като се прилагат и критерии за предоставяне на съответните разрешения.Предвидени са и ограничения с критерии за допустимост, които да ограничат създаването на нови лозя в региони с производство на вино със защитено географско указание, гласят още законовите промени.Разрешения за презасаждане се издават само за площи, които са еднакви по размер с изкоренените, като тези одобрения са валидни за срок от три години от издаването им.

 

Самите заявления за презасаждане се подават целогодишно при следните условия – ако има изкоренени лозови насаждения от определена площ, ако има отложено изкореняване на лозовите насаждения от определена площ от производител, който се ангажира да извърши изкореняването, а също и в случаите на присаждане на лозовите насаждения на определена площ.Когато изкореняването е извършено след 1 януари 2016 г., заявления за презасаждане могат да се подават до края на втората винарска година след годината на извършване, гласи законът.Със заявлението за презасаждане заявителят трябва да поеме задължение да извърши изкореняване на посочените площи с лозови насаждения най-късно до края на четвъртата година от датата, на която са били засадени нови лозя.

 

Към заявлението поизводителят прилага и банкова гаранция за извършване на изкореняването в полза на агенцията по лозарство за срок от 3 години.Изкореняване на лозови насаждения, създадени по програми на Европейския съюз, може да се извършва не по-рано от 5 винарски години, следващи годината на засаждането на лозовите насаждения, гласи още законът.В срок до 30 дни от приключване на засаждането по издадено разрешение за презасаждане, но не по късно от 31 август на съответната винарска година, производителят подава в съответното териториално звено на ИАЛВ уведомление за извършено засаждане или присаждане.Изпълнителната агенция отразява измереното засаждане или присаждане в лозарския регистър, уведомява производителя и му изпраща актуална справка на лозарското стопанство.С промените в закона се урежда и редът за преобразуване на правата за засаждане в разрешения.

 

Валидните права за засаждане, за презасаждане или от Национален резерв, които са предоставени на производителите до 31 декември 2015 г., но още не са използвани, могат да бъдат упражнени след 1 януари 2016 г. само след като бъдат преобразувани в съответните разрешения.Заявленията могат да се подават в териториалните звена на ИАЛВ до 31 декември 2020 г., но не по-късно от три месеца преди изтичането им. Самият ред за подаване на тези заявления се регламентира с наредба.Използването на разрешенията за лозята става само чрез наследяването им, чрез при сливане, вливане, разделяне или отделяне на юридическите лица, които са собственици на тези лозя и при чрез преобразуване на фирмите.

 

Изпълнителната агенция по виното поддържа лозарския регистър. Променя се и финансирането й. Освен с държавни субсидии тя ще разполага  и с приходите от събираните такси и глоби.С промените в закона се въвеждат и нови правила при производството на спиртни напитки с географски указания. Разширява се и контролът, провеждан от министерството на икономиката върху производителите на вино и спиртни напитки.

 

SINOR.bg

Четете още: Намаляваме доброволно производството на мляко по европейска схема

Коментари

Новини Варна