IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 15°
Икономика
13:23 | 19 октомври 2016
Обновен: 01:29 | 12 октомври 2024

Съвети как да пестим електроенергия

Пред прага на зимния сезон темата за енергоефективно отопление в дома е сред най-актуалните

По материала работи: Борис Проданов
Съвети как да пестим електроенергия

Стартира информационна кампания на „Енерго-Про“ за пестене на електроенергия. Чрез поредица от подбрани съвети компанията се стреми да помогне на своите клиенти да оптимизират разходите си за ток като използват ефективно електроуредите в дома.

 

Според статистически данни използваното количество електроенергия в домакинството се разпределя по следния начин: за отопление - 31%, охлаждане - 12%, затопляне на водата - 12%, осветление - 11%, компютри и друга електроника - 9%, други домакински уреди - 9%, хладилници и фризери - 8%, други - 8%.

 

Пред прага на зимния сезон темата за енергоефективно отопление в дома е сред най-актуалните.

 

Ето и съветите:

 

*Отоплителните тела да се поставят на подходящо място в стаята, за да се постигне равномерно разпределение на топлината. Мощността на уредите да е съобразена с размера на помещението.

 

*През нощта отоплителните уреди да се настроят да поддържат по-ниска температура, без помещенията да се охлаждат напълно. Намаляването на стайната температура през нощта (най-много с 5 °C) значително пести енергия.

 

*Не е препоръчително да преграждате уредите за отопление с мебели, нито да ги покривате с дрехи за сушене, защото така губите до 20% от енергията.

 

*В студените месеци не оставяйте вратите отворени към помещения, които не се нуждаят от отопление. Добре е уредите да имат вграден термостат за поддържане на стайната температура. Управлявайте отоплителната инсталация според външната температура и използвайте възможностите на електроуредите за програмиране, за да спестите електроенергия, без да нарушите комфорта си.

 

*Чрез леко намаляване на температурата в някои от стаите също можете да пестите енергия. Намаление от 1°C осигурява до 6% спестена енергия. Имайте предвид, че различните помещения имат нужда от различна температура. Препоръчителната стайна температура е следната: във всекидневната - средно около 20°C, в спалнята 16 - 17°C е достатъчна за здравословен сън, в детската стая - около 20°C, в банята - 22°C, в кухнята - 18°C, тъй като при готвене също се отделя топлина.

 

*Отоплявайте помещенията съобразно нуждите си. Нагласете температурата на 15 °C, когато ще отсъствате до 2 дни, и на 12 °C при по-дълго отсъствие или настройте термостатните вентили на функцията за защита от замръзване.

 

*Проветрявайте редовно, но за кратко, с широко отворени врати/прозорци – така ще запазите топлината на стените. Открехнатите прозорци водят до по-голям разход на енергия. По-добър вариант е по-честото проветряване за около 10 минути, като през това време изключвате отоплителните тела.

 

*Прозорците и вратите трябва да са уплътнени добре.

 

*За eфективната работа на климатика има значение неговото разположение в помещението, режима, в който работи и температурата, която желаете да поддържате. Въздушните филтри трябва да се проверяват и почистват, защото замърсяванията затрудняват работата на уреда и водят до по-голям разход на енергия. При необходимост се консултирайте със специалист.

 

Следенето на работата на отоплителните уреди и избягването на излишния разход на електроенергия в дома ще доведе до намаляване на сметките за ток.

Коментари

Новини Варна