Един от големите проблеми на съвременното земеделие е ниската принадена стойност в сектора. В България има увеличаване на износа, повишение на добивите, зърнените кризи останаха в миналото. В същото време обаче се превърнахме в страна износител на суровини. Принадената стойност не остава в България, а отива на други места.
Това съобщи Венцислав Върбанов, председател на Асоциацията на земеделските производители в България(АЗПБ) на започналата в курорта Златни пясъци пета юбилейна национална среща на земеделските производители в България.
В тази посока трябва да се работи много. Трябва да се стимулират хората, занимаващи се с животновъдство, за да може част от родното зърно да остава за тях. И постепенно да започнем да задоволяваме нашите потребности от месо, мляко, плодове и зеленчуци, поясни бившият земеделски министър. Проблемът ще бъде разискван подробно на форума.
Другите важни акценти са стартирането на дебат за бъдещето на общата селскостопанска политика след 2020 г. и бъдещето на европейските субсидии за земеделие. Във връзка с това сред гостите на срещата е Йежи Плева, генерален директор на главна дирекция “Земеделие и развитие на селските райони“ в Европейската комисия. Ние трябва да подготвим общата си позиция по въпроса, която да отстояваме догодина на общоевропейския дебат по време на председателството на България на ЕС, каза още Върбанов. Става дума за платформа, която да обедини целия ни бранш, уточни той.
През последните 10 г. аграрният ни сектор се развива динамично. За този период са усвоени над 10 млрд.лв. , над 6,4 млрд. лв. са влезли по линия на програмите за развитие на селските райони, каза в приветствието си зам.-министърът на земеделието и храните доц. д-р Светла Янчева. Износът е нараснал 4 пъти в сравнение с 2006 г. и се движи между 7 и 8 млрд. лв., добави тя.
Двудневният форум, организиран от АЗПБ, е най-мащабното мероприятие в сектора за годината. В него участват повече от 500 души, между които 4-има бивши министри на земеделието. През т.г. срещата е под надслов „10 години членство на България в ЕС“.
На обсъждане ще бъде подложена предстоящата кампания за директните плащания и кодекса за поземлените отношения.
Ставри Таргов
Коментари