Бърза реформа на професионалното и висшето образование искат работодатели

Работодателски организации се срещнаха с президента Румен Радев

Бърза реформа на професионалното и висшето образование искат работодатели

Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) представи приоритетите си пред президента на Република България Румен Радев на работна среща вчера в Президентството. В срещата се включиха представители на четирите национално представителни работодателските организации - АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ. 


Васил Велев, председател на АИКБ и ротационен председател на АОБР за 2017 г., посочи като първи приоритетен за решаване проблем недостига на човешки ресурси за икономиката ни. В тази връзка АОБР настоява за дълбока и бърза реформа на професионалното и висшето образование. Друга мярка за решаване на проблема с кадрите е държавата да улесни и подпомогне вноса на работна ръка от страни извън ЕС, особено от страни с българска диаспора. 
 

Председателят на БСК посочи общата задача да направим България по-добро място за живеене, с правила, еднакви за всички и условия, непрепятстващи развитието на дарованията.


Председателят на БТПП Цветан Симеонов заяви, че важен приоритет на работодателските организации е ускореното въвеждане на електронното управление, което би решило проблема с липсата на мълчаливото съгласие и безконтролното въвеждане на регулаторни режими, които трябва да са до нивото на минимално изискуемите в ЕС. Друг приоритет, представен от Цветан Симеонов, бе подготовката за председателството на България на Съвета на ЕС и самото председателство през 2018 г. 


Г-н Евгений Иванов, изпълнителен директор и член на УС на КРИБ подчерта, че работодателските организации настояват държавата да не стартира големи енергийни проекти, без актуализирана енергийна стратегия на страната, както и да не се поемат държавни гаранции и доплащане на разлики в цената. 


Президентът заяви подкрепата си за задълбочаване на връзката между образование и бизнес и на тази основа извършване на необходимите реформи, насочени към осигуряване на кадри за икономиката ни. Изказа се за външна политика в подкрепа на бизнеса, включително партнирането при определяне на съпровождащи бизнес делегации. Коментирани бяха възможностите, предоставяни от плана „Юнкер“.
Работодателските организации декларираха пълната си готовност да предоставят експертния си потенциал за анализ на дискутираните проблеми и подпомагане набелязването на възможни решения.


Четете още:

Липсва координация между образование и бизнес в България, твърди експерт
 


 

Коментари

Икономика
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата