IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 12°
Морски бизнес
17:16 | 13 април 2015
Обновен: 07:36 | 26 април 2024

Започва цялостно възстановяване на варненския вълнолом

Новата инвестиционната програма в размер на 31 781 000 лв. е чувствително завишена спрямо миналогодишната

По материала работи: Ставри Таргов
  Румен Арабаджиев

Започналата децентрализация в управлението на пристанищната инфраструктура и възможностите, които предлага за по-доброто изпълнение на инвестиционната програма през 2015 г., определиха темата на нашия разговор с  Румен Арабаджиев, директор на  клон-териториално поделение „ Пристанище Варна” към Държавно предприятие  „Пристанищна инфраструктура” (ДППИ).
- Приключва ли дългоочакваната реформа към децентрализация в сектора  с дадената самостоятелност на варненския клон към ДППИ?
- Нашето териториално поделение стана самостоятелен клон от март 2014 г. и с това може да се каже, че приключи по-голямата част от реформата за децентрализация. Тази стъпка е изключително важна. Сега разполагаме с възможността за оперативност по отношение на всички задачи пред териториалното поделение ”Пристанище Варна”, което е основа за ефективност в нашата работа. Имаме четири отдела: „Инфраструктура, акватория и собственост”, „Административноправни и финансово стопански въпроси”, „Статистика, екология и група кораби” и „Съвет по сигурност”. Децентрализацията  дава възможност за по-голяма оперативност и контрол по изпълнението на решенията. Можем да правим подбор на кадрите и така да подобрим административния капацитет на предприятието.
- Как върви изпълнението на инвестиционната програма за 2015 г.?
- Инвестиционната програма за нашия отговорен район включва всички обекти от пристанищата за обществен транспорт с национално значение от паралела на румънската граница до нос Емине. Финансовият  ресурс обхваща  20 781 000 лв. собствени средства и 11 000 000 лв. средства от централния бюджет или общо 31 781 000 лв. (без ДДС).
- Има ли ръст в сравнение с миналогодишната програма?
- Има и то чувствителен, въпреки че много от обектите са преходни. Ще изредя най-значимите, като започна от север на юг. На 7 ноември 2014 г.  беше подписан договора между ДП „Пристанищна инфраструктура” и  консорциум „Морска естакада Шабла”, спечелил конкурса за обществената поръчка за възстановяване на пристанищното съоръжение при нос Шабла - морска естакада с островна площадка. Неговата стойност е 6 186 353 лв. без ДДС. От 1 април т.г.  имаме и разрешение за строеж, като срокът за изпълнението му е 14 месеца. Инженерингът включва проектиране и СМР за цялостно възстановяване на пристанищното съоръжение.
- Защо се прави?
- След възстановяването на естакадата като пристанищно съоръжение освен с всичките й експлоатационни необходимости същата става външна точка на вътрешните морски води и съгласно ЗМПВВППРБ се увеличават морските пространства на Република България  в Черно море. Естакадата ще се използва като пристанищно съоръжение, на него ще могат да застават плавателни средства.
Следващият обект по значимост е рехабилитацията на отбивните съоръжения на Фериботния комплекс. Договорът беше подписан на 12 декември м.г. между ДП ”Пристанищна инфраструктура” и „Хидроремонт ИГ” ООД. Става дума за отбивните съоръжения (швартови пали) между кея и кораба, които не са ремонтирани от 20 години, като така ще се подобри експлоатационната годност на пристанището. Стойността е близо 304 000 лв. без ДДС, срокът за изпълнение е 6 месеца.
- А кога ще бъде ремонтиран вторият от двата подемно-преходни моста, за който в. „Черно море” неведнъж е алармирал, че се намира в окаяно състояние?
- Подемно-преходните мостове все още са в активите на Национална компания „Железопътна инфраструктура”. Подготвя се постановление на Министерския съвет за прехвърляне на собствеността на тези съоръжения към ДП ”Пристанищна инфраструктура”, след което ще стане рехабилитацията на неремонтирания мост.
Друг обект, който навярно ще предизвика особен интерес, е започващия ремонт на вълнолом Варна - първи етап. Договорът за инженеринг е подписан на 14 ноември м.г. и е на стойност 1 095 975 лв. без ДДС. Той включва проектиране на цялостната рехабилитация на вълнолома и извършване на първия етап от ремонта, който обхваща дължината му от брега до чупката преди пасарелката в близост до морска гара. Проектирането се извършва от Центъра за проектиране и научни изследвания към Университета за архитектура, строителство и геодезия (бившия ВИАС). Срокът на договора е 12 месеца. Строителните работи започват тази пролет.
- В. „Черно море” вече информира, че на вълнолома ще бъде издигнат Паметник на моряка, това предвидено ли е в проекта?
- ДППИ даде съгласието си там да бъде и Паметникът на моряка. Предвижда се той бъде издигнат на една от широките части в началото на вълнолома, където е насипът. Този обект обаче не е предвиден в сегашния проект. Става дума за допълнителни строително-монтажни работи, които тепърва се изчисляват. Вероятно ще се получи доста висока стойност, на която ще трябва да се търси финансиране от страна на фондация „Морски съдби“, инициатор за построяването му. Избраното място е много подходящо за бъдещия паметник, който ще стане един от символите на морска Варна.
До края на този месец ще приключи рехабилитацията, свързана с възстановяване на проектните параметри на утаителя на река Провадийска и подхода към него. Тя се извършва от „Строителен и технически флот” АД по обществена поръчка на ДППИ съвместно с Консорциум „Девня” и е на стойност 1 114 000 лв. без ДДС. Издрагираните количества са общо 120 000 куб. м.
Приключва договорът за драгажа на плавателните канали 1, 2 и на пристанище Варна - запад на стойност 3 300 000 лв. Възстановени са проектните параметри на дълбочината на двата басейна на Варна – запад - 11,50 м., канал 1 на 12,50 м.  и канал 2 – 12,00 м. Общо издрагираните  количества на този етап са 200 000 куб. м.   
В инвестиционната програма на ТП „Пристанище Варна” е включено още проектирането на Интермодален терминал Варна на стойност 8 768 800 лв. без ДДС, възложено с договор, подписан на 20 февруари т.г. от министър Ивайло Московски, генералния директор на ДП ”Пристанищна инфраструктура” и генералния директор на НК „Железопътна инфраструктура” с  изпълнителя консорциум ДЗЗД „Енергопроект - Роял Хасконинг”.
Подписан е договор за проектиране на част от сградата на Дирекция „Морска администрация” (бившия Дом на транспортните работници), публична държавна собственост, която е в активите на ДП ”Пристанищна инфраструктура”. След реконструкцията в сградата ще се помещават важни оперативни центрове, свързани с безопасността и сигурността на корабоплаването в отговорния район на ТП „Пристанище Варна” - „Информационен център за корабоплаване ”, „Център за мониторинг на средства за навигационно осигуряване”, „Ситуационен център по сигурност на интегрирано пристанище Варна”, „Център за мониторинг на VTMIS”, Транспортна библиотека, Музеят на търговското корабоплаване.
На Фериботния комплекс ще бъде изградена нова ограда, съгласно изискванията на ISPS code , предстои ремонт на административната му сграда, на трафопостовете, изграждане на нов захранващ водопровод на комплекса.
В програмата са включени още проектиране и строеж на комуникационни настилки на 5-о корабно място  за 1,8 млн.лв., ремонт на настилката в тила на 17-о корабно място (2 275 000 лв. ) на пристанище Варна - запад, ремонт на заскаляването на плавателните канали 1 и 2, които след наводнението в кв.” Аспарухово” и силните валежи през 2014 г. получиха каверни и пробиви по протежение на брега. Предвидени са  120 000 лв. за подводно обследване на кейовите стени на пристанищата Варна - изток, Варна - запад, Фериботен комплекс и ТЕЦ - Варна. С други думи, изпълняваме широка като обем и обхват инвестиционна програма през тази година.

Стефан Денков

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

Новини Варна