IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 12°
Здраве
15:15 | 25 май 2021
Обновен: 18:16 | 26 април 2024

Кои са най-странните стимули за ваксинация: От джойнт и бира до златна халка

Кампаниите се възприемат от хората като елемент от националните здравнополитически програми

По материала работи: Слав Велев
Кои са най-странните стимули за ваксинация: От джойнт и бира до златна халка

Кои са най-странните стимули за ваксинация по света: От джойнт и бира до златна халка. В началото на 19 век в някои страни по света властите раздавали хранителни продукти и дори медали на онези, които се ваксинирали срещу едра шарка. Днес на някои места историята сякаш се повтаря.

САЩ могат да се похвалят с добри резултати от ваксинационната кампания: 38% от американците вече са напълно имунизирани. Само че оттук нататък желаещите стават по-малко. И ако в началото на годината нямаше достатъчно ваксини, сега те са вече на разположение, но на много места дозите си остават неупотребени. Затова активисти, власти и фирми започнаха да предлагат различни стимули, с които да мотивират скептично настроените хора.

Шансът да спечелиш 1 милион долара

Щатът Охайо например всяка седмица отпуска по жребий награда от 1 милион долара - в лотарията участват гражданите, които вече са имунизирани. В Ню Йорк в края на април пък подаряваха по един джойнт на всеки имунизиран с първата доза. В Мейн привличаха кандидатите за ваксина с безплатни ловни разрешителни, а преди няколко дни град Ню Орлиънс предизвика сензация, когато обяви, че за всяка инжекция с ваксина ще се полагат по половин килограм лангусти безплатно.

Но и в други части на света имат оригинални хрумвания: в някои части на Индия бижутери подаряват на ваксинираните златна халка за носа, в Русия и Сърбия раздават ваучери за покупка на стоки, а в румънска Трансилвания ваксинират в замъка на Дракула и издават сертификати за безсмъртие.

Колкото и причудливи да изглеждат тези стимули, те не са нещо непознато. 
"Подобни неща е имало в началото на 19 век при ваксинирането срещу вариола (едра шарка)", обясни експертът по медицинска история Малте Тисен. 

"И по онова време скептицизмът на хората първоначално е бил голям, затова властите раздавали хранителни продукти, сладкиши и дори медали на ваксинираните, допълва още той.

"Резервите по отношение на ваксините са толкова стари, колкото и самите ваксини. Поради това тези нагласи винаги се превръщат в проблем. Причините за това са различни", обясни Тисен. 

"Ваксинирането е нещо, което на пръв поглед противоречи на здравия човешки разум - инжектират ми вещество, което може да ме разболее, а ми казват, че после то можело да ме пази", отбеляза още той.

Имунизациите често се възприемат като изкуствена намеса в човешката природа, пише DW.

"Има и представи, според които прекарването на болестта можело да засили организма, както и че естествените процеси на развитие в организма са за предпочитане", каза Тисен.

Има и друго. Много имунизационни кампании в индустриалните държави станаха жертва на собствения си успех. 

"Независимо дали морбили, тиф, полиомиелит или вариола: представите, че тези болести са нещо застрашително, са почти изцяло изчезнали от нашето съзнание, тъкмо защото от 1950-те и 1960-те години насам са провеждани ефективни масови имунизации, които до голяма степен ликвидираха тези болести", уточни още експертът по медицинска история.

Защо не искат да се ваксинират?

Много често ваксинациите се възприемат от хората като елемент от националните здравнополитически програми. Затова, според експерта, роля играе винаги и факторът доверие към държавата и нейните институции. Това си пролича например във Франция, където съмнението в държавните институции е значително по-силно проявено, отколкото в Германия. 

Тъкмо този фактор явно играе роля и в Америка, където едно допитване показа, че над 20% от американците изпитват недоверие към ваксината, но и недоверие към правителството. Над 20% отговарят обаче и друго: "Мисля, че просто не се нуждая от тази ваксина".

"Има хора, които не са принципно срещу ваксинирането, но просто не искат да си развалят спокойствието. Има други, които първо искат подборно да се информират какво точно ще се прави. И трети, които са изцяло против ваксините и често се аргументират с помощта на конспиративни теории. Но тези последните са и най-малобройни", коментира Тисен.

Според него, хората, които категорично отказват да се имунизират в различните имунизационни кампании, са не повече от 2% до 5%.

Коментари

Тара ( преди 3 месеца )
Ищете решение привлечь больше заказов и чтобы сайт ворвался в ТОП поиска Yandex? Например, за одну-две недели? Это не просто спам, а действительно предложение от профессионалов своего дела. Мы начинали с 2019 года ,с тех пор более чем 400 успешных кейсов продвижения, ознакомиться можете на канале ***/top1boost Работаем по договору, чтобы вы могли быть полностью уверены в надежности нашего сотрудничества. И самое важное ОПЛАТА ТОЛЬКО ЗА РЕЗУЛЬТАТ. Сначала проводится тест (бесплатный), а затем
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
rate down comment 0 rate up comment 0
Новини Варна