IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 12°
Здраве
10:30 | 27 май 2021
Обновен: 08:59 | 29 април 2024

Да се ваксинират ли и децата? Плюсовете и минусите – говорят учени

Погрешно е схващането, че като се имунизират възрастните, това ще пази и малолетните от Ковид-19

По материала работи: Ставри Таргов
Да се ваксинират ли и децата? Плюсовете и минусите – говорят учени

След като ваксината на BioNTech/Pfizer в САЩ бе одобрена и за деца, само за по-малко от седмица там бяха ваксинирани около 600 000 малолетни на възраст между 12 и 15 години. Канада, където ваксината също беше одобрена за деца над 12 години, планира до началото на новата учебна година през есента да ваксинира всички деца от тази възрастова група - поне с първата доза.

В ЕС разрешение от Европейската агенция по лекарствата ЕМА се очаква в края на май, а днес (27.5.) канцлерката Ангела Меркел и министър-председателите на 16-те германски провинции ще обсъждат въпроса за евентуалното ваксиниране на децата в Германия.

Междувременно вече се води дебат доколко разумно е това. Експерти и родители поставят редица въпроси: каква роля играят децата между 12 и 15 години за разпространението на вируса, колко уязвими са те и надеждни ли са одобрените ваксини за малолетни? ДВ проучи фактите.

Не е ли достатъчно да бъдат имунизирани само пълнолетните, за да има "стаден имунитет"?

Погрешно е схващането, че като се ваксинират възрастните, това ще пази и децата от Ковид-19. Чисто статистически, делът на децата и младежите сред световното население е твърде голям, така че е необходимо те също да бъдат взети предвид.

Още преди година СЗО оповести, че за това е нужно да бъдат ваксинирани между 60 и 70 процента от населението. Междувременно редица експерти, сред които и бившият главен епидемиолог на САЩ Антъни Фаучи, коригираха този процент нагоре и смятат, че за такъв имунитет са нужни 85 процента имунизирани.

Освен това те се съмняват, че с новите варианти на вируса тази цел въобще е постижима. В Германия шефът на института „Роберт Кох“ Лотар Вилер смята, че за справяне с пандемията се налага да бъде ваксинирани „доста над 80% от хората“.

По данни на ООН, децата и младежите до 17-годишна възраст съставляват 30,2% от световното население. Дори и в Германия, където делът на хората до 18 години е значително по-нисък (16,4 на сто), пак би било трудно да се постигне стаден имунитет, ако не се вземе предвид въпросната възрастова група, смята д-р Аксел Гершлауер, говорител на Съюза на лекарите-педиатри в Германия.

Защо да се ваксинират децата, след като смъртността сред тях е ниска, а тежките форми на болестта са редки?

По данни на Американската академия по педиатрия, от началото на пандемията в САЩ общо 3,85 милиона деца са дали положителни тестове за Ковид-19. От тях между 0,1 и 1,9 процента са били хоспитализирани, а 0,3 на сто от заразените деца са починали.

От германското Министерство на образованието посочват, че децата се заразяват също толкова често, колкото и възрастните, но се разболяват значително по-рядко от тях. Данните на Германското дружество по детски инфекциозни заболявания (до 16 май 2021) сочат, че от началото на пандемията в Германия и Австрия общо 1522-ма подрастващи са били лекувани в болница заради инфекция от Ковид-19.

Пет процента от тях (74 души) дори са преминали и през интензивни отделения. Почти половината от регистрираните инфекции при деца обаче засягат бебета - 46,7 на сто от тези 1522 случая са били кърмачета под 1 година.

В същото време 11 процента от момичетата и 16 процента от момчетата под 17 години в Германия страдат от хронични заболявания. При тези деца и младежи съществува повишен риск от тежко протичане на болестта, затова е много важно те също да имат възможност да се ваксинират, посочва д-р Гершлауер.

Подходящи ли са ваксините срещу Ковид-19 и за деца?

Изследвания за въздействието на ваксините върху деца почти няма. Даденото разрешение в САЩ и Канада за ваксиниране и на деца между 12 и 15 години с препарата на BioNTech/Pfizer се базира на проучване сред 2260 деца от тази възрастова група. А според самия производител на ваксината, тя е до 100 процента ефективна сред малолетните, т.е., ефектът при тях е още по-силен, отколкото сред пълнолетните.

Според канадската имуноложка Карина Топ, не е необичайно една и съща ваксина да се поставя и на възрастни, и на деца. Има обаче случаи, когато рецептурата за бебетата е по-различна от тази за децата и младежите - пример за това е ваксината срещу тетанус. А при други ваксини разликата е само в броя на необходимите дози, които се поставят на различните възрастови групи.

Експерти припомнят, че имунната система на малките деца реагира на ваксините различно от тази на младежите и възрастните. Затова се налага много точна преценка на дозировката при отделните препарати.

В момента BioNTech/Pfizer проучва този въпрос при децата от 6 месеца до 11 години. Също и Moderna, AstraZeneca и Johnson & Johnson провеждат вече изследвания с деца. Резултатите още не са готови, информира dw.com.
 

Коментари

Новини Варна