Варна 16°
fallback
Здраве
08:45 | 24 февруари 2022
Обновен: 11:05 | 29 април 2024

Предупреждението на професора: Варна да не бърза да бута ковид мерките

Препоръките му са хората да продължат да носят маски – особено в градския транспорт

По материала работи: Ставри Таргов

"Господ ни помага при това ниско имунизационно покритие, при това състояние на здравната система, особено след управлението на министър Кацаров.

Нещата минават много благоприятно при нас, с минимални щети, макар че броят на починалите все още е голям. Броят на заболелите намалява, най-стремително това се случва в първите засегнати области", заяви бившият директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Тодор Кантарджиев в студиото на "Денят ON AIR".

Той изрази облекчение, че броят на заболелите намалява почти навсякъде в страната, най-стремително в първите засегнати области - като Благоевград. Но предупреди, че във Варна не трябва да се бърза с облекчаването на мерките.

"Биологическият характер на Омикрон е, че ще мине през голям брой хора. Мина и в българското общество: тези с бустер не разбраха, тези с две дози ваксина вдигнаха температура, а голяма част от хората са контактни с Омикрон. На това се дължи намаляването на случаите, а не на другите мерки", категоричен бе бившият директор на НЦЗПБ.

Проф. Кантарджиев приветства решението за отпадането на "зеления сертификат". Препоръките му обаче са хората да продължат да носят маски – особено в градския транспорт и където има много хора, и най-важното – проветряването. "Честото проветряване води до намаляване на риска", посочи той.

"Сертификатите бяха побългарени, а през това време имаше и непремерени послания от страна на МЗ и някои специалисти. "Направихме изследване – 50% са били в контакт с вируса!"

Ако бяха наистина толкова и имат силен имунитет, защо са тези пикове? Вижте колко хора се разболяха и умряха. Да, не могат да се стигнат рекордите на Кацаровото управление, но с определени стъпки и особено ваксиниране можеше да се постигне нещо", изтъкна професорът.

Според бившия директор на НЦЗПБ провалът на здравните власти с ваксинацията в България произлиза от грешния подход към отделните групи.

"12% не искат и да чуят – за тях ваксината е отровна. С тях не може да се работи. 1% имат страхове. Най-голям, около 50, е процентът на отлагащите решението за ваксинация – които чакат по-хубавите ваксини. Не беше работено с тези отделните групи", отбеляза проф. Кантарджиев.

По-хубави ваксини няма да дойдат, тъй като всички изследвания сочат: най-ефективни са РНК-ваксините, стана ясно още от думите му.

"Чувам много неистини за ваксините, което ми е неприятно – не намерихме верния тон. Много антиваксъри твърдят, че не се умира от Ковид. Вчера излезе в The Lancet за данните от аутопсиите на хора с Ковид-19 в Германия. 86% са умрели от Ковид и 14% са умрели от Ковид с нещо друго.

Тези, които казват, че не се правят аутопсии и не се умира – които им вярват, да им вярват 14%", отсече проф. Кантарджиев.

Автор на статията:
Ставри Таргов
ковид варна проф.Кантарджиев
0 коментара
fallback
fallback