IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 13°
Здраве
16:15 | 20 април 2024
Обновен: 06:46 | 3 май 2024

Проф. Гергана Петрова: 3 са основните причини за бума на коклюш

Вижте какви са симптомите и как да се предпазите от магарешката кашлица

По материала работи: Слав Велев
Проф. Гергана Петрова: 3 са основните причини за бума на коклюш

Проф. Гергана Петрова/Александровска болница

В педиатрията на Александровска болница значително е увеличен броят на децата с коклюш. Преди години случаите са били само два-три годишно. Сега само от началото на месеца има пет случая, каза за БНТ проф. Гергана Петрова, началник на клиниката.

Най-много заболяват деца в училищна възраст и пет и шестгодишните, тъй като и двете групи в момента са пред реваксинация, както и бебетата.

Три са причините за голямото разпространение на коклюша в момента, според началника на педиатрията на Александровска болница проф. Гергана Петрова. Първата е ниската степен на ваксинация.

"След ковид истериите с ваксините в момента ваксина е мръсна дума, което е много лошо. Второ - имаме страшно много нежелание на родители да ваксинират деца и затова ние виждаме завръщане на ваксинопредотвратими заболявания", заяви проф. Гергана Петрова, началник на педиатрията в Александровска болница.

Третият фактор е ваксината, която се прилага в момента. Проф. Петрова казва, че преди години се е използвала целоклетъчна ваксина срещу коклюш. Тя правела много добър имунитет и броят на пациентите с коклюш спаднал драстично.

Давала обаче странични ефекти при определен брой деца. Така не се получавало пълно ваксинационно покритие и ваксината била сменена.

"Затова медицината измисли една много безопасна ваксина, която е ацелуларна, но имунитетът, който тя дава, е много по-слаб. Толкова е безопасна, че това е ваксина, която се прилага и на бременни и което аз горещо препоръчвам на всички бременни в третия триместър да се ваксинират, защото това е единственият начин да предпазят собствените си бебенца преди те да навършат ваксинационна възраст", каза още проф. Гергана Петрова.

Ако майката се ваксинира и бебето ще бъде защитено, докато е в предваксинационна възраст. Ако майките на двете бебета от Кюстендил имаха такава ваксина, децата щяха да бъдат спасени. И разбира се ако бяха потърсили навреме медицинска помощ.

Какви са симптомите на коклюш и как да се предпазим?

Коклюшът е силно заразна бактериална болест, която засяга белите дробове и дихателните пътища. Известна е също като магарешка кашлица. Причинява се от бактерия в устата, носа и гърлото на заразеното лице.

Какви са симптомите на коклюш?

Обикновено симптомите се появяват 7 до 10 дни след заразяването, но това може да стане и след 21 дни:

Първоначално симптомите наподобяват обикновена настинка (кихане, течащ нос, слабо повишена температура и лека кашлица). В рамките на две седмици кашлицата се изостря и се характеризира с многобройни краткотрайни изкашляния, последвани от специфичен инспираторен звук – реприз. Пристъпите често водят до изхрачване на прозрачна течност, последвано от повръщане. В началото симптомите настъпват нощем, после се увеличават през деня и могат да продължат до един или два месеца.

При малки бебета е възможно да не се стигне то типичния реприз, а пристъпите на кашлица могат да бъдат последвани от кратки периоди на спиране на дишането. След тази фаза пристъпите стават по-редки и с отслабен интензитет, а състоянието на детето постепенно се подобрява (което може да отнеме до три месеца).

При юноши, възрастни и деца, които са частично имунизирани, заболяването преминава по-леко и с разлика в симптомите. При тези групи и при много малки бебета диагностицирането на болестта е по-трудно.

Какви са усложненията при коклюш?

Заболяването протича най-тежко при бебета. Неваксинираните бебета и такива, чиито майки не са ваксинирани, прекарват особено тежко болестта. Могат да настъпят усложнения като пневмония, енцефалопатия (заболяване на мозъка), припадъци и дори смърт.

При възрастни и по-големи деца усложненията включват краткотрайна неспособност за дишане, счупване на ребра, ректален пролапс и хернии.

Как се разпространява коклюш?

Предава се по въздушно-капков път когато заразеното лице кашля. Може да се предаде също от лице, което има мека форма на заболяването или от инфектирано лице, което няма симптоми. Често заболяването се предава от по-големи братя и сестри или родители, които го донасят у дома, и така се заразява бебето в семейството.

Кой е изложен на риск от заразяване с коклюш?

Всички, които не са ваксинирани срещу коклюш, или при които периодът на активност на ваксината е изтекъл, са изложени на риск от заразяване.

Как може да бъде предотвратено заразяване с коклюш?

Най-сигурният начин за защита срещу коклюш е пълната имунизация. Ваксината срещу коклюш обикновено се комбинира с ваксината срещу дифтерия и тетанус (често в комбинация с ваксини срещу полиомиелит, Haemophilus influenzae и хепатит В).

В имунизационния календар на Република България от втори, трети и четвърти месец децата се ваксинират срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б инфекции и пневмококови инфекции, както и срещу хепатит Б, ако ваксината срещу хепатит Б е в състава на многокомпонентна ваксина.

Реимунизации се правят след навършване на 16 месеца, на 6 и на 12-годишна възраст.

В някои страни от ЕС/ЕИП се препоръчват бустерни дози при юноши и възрастни и/или бременни жени, което осигурява временна защита на бебето след раждане. В някои страни се препоръчват също така бустерни дози за неваксинирани жени, които наскоро са родили с цел да се намали рискът от предаване на заболяването на бебето.

Как се лекува коклюш?

Заболяването може да се лекува с антибиотици, което помага и за спиране на по-нататъшното разпространение. За максимална ефективност на лечението обаче, то трябва да започне възможно най-рано, през първите една до две седмици преди да настъпят пристъпите на бързи последователни кашляния.

 

Коментари

Новини Варна