Снимката е илюстративна: АРХИВ
През последните няколко години солните стаи навлязоха масово в големите хотели и СПА курорти. Модата се пренесе и в учебните заведения.
В солната стая се разпрашават фини частици фармацевтична алпийска нейодирана сол с помощта на специализирана медицинска апаратура. Смята се, че това помага при белодробни заболявания, кожни и неврологични проблеми.
Според здравните власти използването на солните стаи е неконвенционален метод на лечение и трябва да се прилага от медицински специалисти с необходимото образование, каквито липсват в училищата.
В две детски градини във Варна – "Дружба" и "Маргаритка" - функционират солни стаи. Една има в специалното училище за ученици с нарушено зрение в кв. "Аспарухово". Според действащите нормативни документи мястото им не е там, което означава, че работят на ръба на закона.
"Солните стаи не се водят в регистър в здравната инспекция. Те не са медицинска дейност. Предстои експертна среща в здравното министерство, за да имаме еднакви стандарти. Посещението в солна стая трябва да е само по препоръка на лекуващ лекар.", обясни пред Радио Варна д-р Юлия Витлянова, директор на дирекция „Обществено здраве“ в Регионалната здравна инспекция обясни защо е така:
Според д-р Витлянова солните стаи нямат доказан терапевтичен ефект. Не така смята Елена Гаданчева, директор на детска градина "Дружба" - първата, която откри стая с халотерапия за 330-те деца от учебното заведение:
"Имаме солната стая от 3 години. Виждам ефекта - близо 90% от децата не боледуват. Средната посещаемост е 70%. Всяко дете преминава веднъж седмично в солната стая по 15 минути. Изисква се съгласие от родителите след консултация с лекар".
„Солната стая“ обаче не е лечебно заведение, каквито са например здравните кабинети в детските градини и училищата, и мястото им не е там.
Дали ще бъдат закрити или напротив, модната тенденция ще продължи, предстои да стане ясно от здравното министерство.