Снимка: БДББ
Традиционната Лятна научна среща на Българското дружество по белодробни болести (БДББ) събра в курортен комплекс Албена от 30 май до 1 юни 2025 г. изтъкнати пулмолози и млади специалисти от цялата страна, както и международни лектори, които обсъдиха актуални теми и иновации в диагностиката и лечението на белодробните заболявания. Форумът на БДББ беше организиран в партньорство с Медицински университет - Варна. Тази година белодробните специалисти поставиха акцент върху знанията, които да допълнят компетентностите им в областта на ултразвуковото изследване на белия дроб.
Научната среща откри проф. д-р Диана Петкова, председател на УС на БДББ. Проф. д-р Никола Колев, д.м.н., заместник-ректор „Следдипломно обучение“ на Медицински университет - Варна, поднесе приветствие към форума от името на ректора на университета проф. д-р Димитър Райков, д.м.н. Централно място в научната програма имаше непромоционалният симпозиум за торакален ултразвук. Водещи лектори в панела бяха проф. д-р Боян Балев, доц. д-р Чавдар Бъчваров и доц. д-р Георги Вълчев. Проф. д-р Росен Петков, утвърден специалист и експерт в областта на ултразвуковото изследване на сърце и бял дроб, представи ултразвуковото изследване на периферни белодробни лезии на шия, гръдна стена и медиастинални лезии, а доц. д-р Явор Пейчев, кардиолог с дългогодишен опит и експертиза, представи ехокардиографска оценка на деснокамерната функция при пулмонална хипертония.
Значимо място в програмата по традиция беше предвидено за сесиите „Младите пулмолози представят“. Млади специалисти от различни медицински университети и лечебни заведения в страната представиха трудни за разрешаване и интересни клинични случаи и резултати от свои проучвания, засягащи патологията при имунокомпрометирани пациенти, тежките пневмонии, ХИВ и туберкулоза, клиничния ход при пациенти с астма и ХОББ.
В промоционалните симпозиуми на водещите фармацевтични компании Chiesi, Berlin-Chemie, AstraZeneca и Boehringer Ingelheim бяха представени иновациите при лечението за ХОББ, тежка астма и белодробна фиброза.
В научния форум на българските пулмолози се включиха президентът на Швейцарското дружество по торакален ултразвук в пулмологията д-р Йохен Рюдигер от Университетската болница в Базел и д-р Франц Бюрглер, специалист по вътрешни болести и спешна медицина от кантоналната болница в Базелланд, които представиха базисни лекции за приложението на торакалния ултразвук в спешната медицина и при различни белодробни заболявания.
В края на програма беше проведено практическо обучение под ръководството на доц. д-р Георги Вълчев.
Обучението беше сертифицирано от Българското дружество по белодробни болести и Медицинския университет - Варна.
Проф. д-р Диана Петкова, председател на УС на БДББ сподели след завършването на научната програма: “За първи път от доста години насам в България се провежда обучение на специалисти, специализанти и докторанти в областта на торакалния ултразвук. За мен е радост, че заедно с колегите от Клиниката по образна диагностика на УМБАЛ “Св. Марина” - Варна и ВМА - МБАЛ Варна, които са водещи специалисти в България в областта на образната диагностика - проф. д-р Боян Балев, доц. д-р Чавдар Бъчваров и доц. д-р Георги Вълчев, както и с водещите ни гости от Швейцария, успяхме да проведем едно базисно обучение в този курс: “Въведение в торакалния ултразвук”, реализиран под егидата на Медицински университет - Варна и неговия ректор проф. д-р Димитър Райков.
Курсът даде основните понятия, семиотиката, както и показа “висшия пилотаж” в тази все повече навлизаща в белодробната клинична практика методика за изследване.
Коронавирусната инфекция доведе до много загуби по целия свят в личен и в обществен план, една от ползите, обаче, от тези тежки и трудни години е новото приложение на ултразвука с оглед преценка на патологичните промени в белия дроб. Ненапразно изследователите, които ползват торакалния ултразвук, наричат този нов инструмент образния стетоскоп на бъдещето. Надявам се, че с проведения курс на обучение събудихме интереса, дадохме базисните познания и начертахме следващите стъпки за една високоспециализирана дейност в пулмологията, към която да проявят по-голям интерес младите, а и не толкова млади колеги специалисти по белодробни болести в страната.”
Коментари