Кои са тежките последици от пропускането на закуска? 

Психолог ги назова

Снимка на Steve Buissinne от Pixabay

Снимка на Steve Buissinne от Pixabay

Пропускането на закуска има отрицателно въздействие не само върху физическото ви състояние, но може неусетно да изтощи човек психически. Както отбеляза психологът Марк Травърс, мнозина не осъзнават, че това, което ядат и кога ядат, може да повлияе и на психическото им състояние, пише „Форбс“. 

Специалистът отбеляза, че храненето играе огромна роля за оформянето на концентрацията и функционирането ви през целия ден. Проучване от 2025 г. изследва този ефект. Изследователите се интересуват как ежедневните хранителни навици, особено пропускането на закуска, могат да повлияят на психичното здраве. Учените са стигнали до заключението, че пропускането на закуска влияе на човек по три начина 

По-изразени симптоми на депресия 

Все повече изследвания показват, че депресията е свързана с биологични фактори и начин на живот. Сънят, физическата активност, диетата и ежедневието могат да повлияят на мозъчната функция и стабилността на настроението. Изследователите установиха, че младите хора, които пропускат закуска, са по-склонни да съобщават за повече депресивни симптоми, отколкото тези, които закусват редовно. Участниците, които пропускат закуска, са по-склонни да съобщават за лошо настроение, тъга и емоционален стрес. 

Проблеми с концентрацията и чувство на тревожност 

Докато изследваха връзката между пропускането на закуска и депресията, изследователите проучиха и защо тази връзка може да съществува.

Един от ключовите фактори е „импулсивността на вниманието“. Това се отнася до склонността на човек лесно да се разсейва, да има затруднения с концентрацията или да изпитва психическа тревожност. Изследователите установяват, че младите хора, които пропускат закуската по-често, имат по-високи нива на импулсивност на вниманието. Тази импулсивност отчасти обяснява връзката между пропускането на закуската и депресивните симптоми. Тя предполага, че пропускането на хранения може да повлияе на способността на мозъка да се саморегулира и да обръща внимание, което от своя страна може да повлияе на настроението. „Ако често чувствате, че мозъкът ви е замъглен или емоционално претоварен, може би си струва да преосмислите хранителните си навици“, съветва психологът. 

Намалява самоконтрола и емоционалната регулация 

Проучването показва друг интересен резултат. Изследователите установяват, че младите хора, които пропускат закуската, са по-склонни да постигнат по-висок резултат по скала, наречена „самоконтрол и импулсивност“. Самоконтролът и импулсивността са свързани с трудности при отлагането на удоволствието, съпротивата срещу импулсите или управлението на емоционалните реакции. По същество това е способността да се направи пауза преди да се реагира. Пропускането на закуската по-често е свързано и с проблеми с психичното здраве, като тревожност, раздразнителност и лошо вземане на решения. Ниската енергия в началото на деня може да повлияе и на способността ви да контролирате апетита и да поддържате емоционална стабилност, което може да се отрази негативно на търпението и самоконтрола ви. „Ако често се оказвате лесно претоварени, борите се със самодисциплината или сте обзети от емоции, може би е добре да помислите за начина си на мислене, но не забравяйте да обърнете внимание и на тялото си. Нещо толкова просто като закуската може да помогне за стабилизиране не само на енергията ви, но и на вътрешното ви чувство за контрол“, съветва Травърс./БГНЕС

Новини

Коментари

Здраве
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата