Комисията по здравеопазване заседава извънредно за заплатите на младите лекари

Какво предвиждат внесените законопроекти?

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Комисията по здравеопазване заседава извънредно във връзка със заплатите на младите лекари, заседанието е насрочено от 14:00 часа в зала 130 на Народното събрание.

Според публикувания дневен ред депутатите ще обсъдят на първо четене четири законопроекта за промени в Закона за лечебните заведения, свързани със заплащането на медицинските специалисти. Първият е внесен от Цончо Ганев и група народни представители от "Възраждане", вторият - с вносители Ивелин Михайлов и група народни представители от "Величие". Третият законопроект е с вносители Асен Васков Василиев и група народни представители от "Продължаваме промяната-Демократична България" и четвъртият е предложен от управляващото мнозинство с вносители Костадин Ангелов (ГЕРБ-СДС), Иван Ибришимов (БСП-Обединена левица) и Андрей Чорбанов (Има такъв народ). 

Предложението на ГЕРБ-СДС, „БСП – Обединена левица“ и „Има такъв народ“ е трудовите възнаграждения на персонала в болниците, които се финансират със средства от бюджета на НЗОК и/или от държавния бюджет, да се определят при спазване на следните минимални изисквания - основно месечно трудово възнаграждение по категории персонал съгласно Националния класификатор на професиите и длъжностите, което е не по-малко от предвиденото в действащия Колективен трудов договор (КТД) по чл. 51 б от Кодекса на труда, а при липса на сключен КТД по буква „а" - не по-малко от предвиденото в последния сключен КТД, увеличено с процентното увеличение на средната брутна работна заплата за страната за периода от крайната дата на действието му до датата на определянето на основно месечно трудово възнаграждението, изчислено въз основа на публикувани официални данни на Националния статистически институт. 

От „Продължаваме промяната“ предложиха в своя законопроект основните месечни заплати на лекар без специалност и на магистър - фармацевт без специалност, работещи в болница или в комплексен онкологичен център, на които повече от 50% от приходите са от държавния и/или общинския бюджет, и от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, да са не по-малко от 150% от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца, за които са публикувани официални данни на Националния статистически институт. Основните заплати на медицинските сестри и сродни специалисти да бъдат не по-малко от 125% от средната брутна заплата за страната през последните 12 месеца, предлагат още от „Продължаваме промяната“.

В законопроекта си от „Възраждане“ предложиха основното месечно трудово възнаграждение на лекар без специалност и на магистър-фармацевт без специалност да бъде не по-малко от 150% от средната брутна работна заплата за страната, която се определя на база последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година, а за професионалистите по здравни грижи - не по-малко от 140% от средната брутна работна заплата за страната, изчислена също на база последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година.

От „Величие“ предложиха в законопроекта си началната заплата на лекар да бъде в нетен размер от 6000 лв., на професионалисти по здравни грижи, работещи в лечебни заведенияq да бъде в нетен размер 4000 лв., а на санитарите и на помощния персонал - 1500 лв. Да има целево държавно финансиране за специализацията на лекарите, обвързано с потребностите по отделните медицински специалности, е записано още в законопроекта на „Величие“.

На 1 юли проф. Костадин Ангелов, председател на парламентарната комисия по здравеопазване, каза пред журналисти, че до 28 юли ще бъде внесен общ законопроект от всички парламентарни групи. 

Вчера в свое писмо от Инициативния комитет "Бъдеще в България" възразиха срещу така предложеното увеличение на възнагражденията чрез колективен трудов договор, като го определиха като не ефективно. 
 

Новини

Коментари

Здраве
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата