IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 16°
Живот
11:40 | 12 декември 2019
Обновен: 03:29 | 22 април 2024

Как да запазим костите си здрави

Съвети на здравния инструктор Ники Суков

По материала работи: Слав Велев
Как да запазим костите си здрави

Ели Маринова

Когато сме на 20-годишна възраст и през ум не ни минава, че трябва да правим нещо, за да обгрижваме костите си. На 30 – също. Идва един сюблимен момент, когато след 40-те започваме да се заглеждаме в рекламните блокове на телевизиите, където достолепни лекари в бели престилки ни казват как, ако не си купим от техните лекарства, ще ходим прегърбени, охкащи и с впита стреличка в глезена, старателно изстреляна от малко черно дяволче.

 

Попитахме здравния инструктор Ники Суков дали е нужно да правим нещо определено за костите си в по-зряла възраст, какво е добре да ядем и какви са вредните навици, които ни сковават. „Грижата за костите не трябва да започне с нещо определено, отбеляза специалистът. - Масовите медии бълват в рекламните си блокове видове продукти, които се продават за костното здраве. Те не са лекарства, но се продават в аптеките. Тези реклами карат възрастните хора да си мислят, че имат нужда от определени грижи, или нещо различно от това, което са правили нашите дядовци и баби преди време. Това аз наричам геноцид на възрастните хора. Истината е, че с много прости средства във всеки момент, в който човек се осъзнае, че нещо не е както трябва в костната му система, могат да се направят няколко съвсем прости стъпки, за да се подобри чувствително състоянието на един човек.“

 

Без мляко и млечни продукти

На първо място Ники Суков препоръчва да се преразгледа изцяло виждането (дори на нашето Здравно министерство), че млякото и млечните продукти са добър източник на калций, от който имаме нужда. „Това изобщо не е така. При консумацията им се увеличава киселинността в организма, в резултат на което тялото ни има изграден един-единствен способ да го компенсира – разгражда калций от костите  си. Ето го парадокса – млякото и млечните продукти са едни от най-големите вредители на здравите кости. За съжаление, в световен мащаб има много лобисти, които щедро спонсорират здравните министерства, само и само да продължава да се произвежда много мляко. Факт е, че държава като Холандия, където производството на мляко има исторически корени, мащабно се рекламират полезните свойства на растителното мляко, например направено от овесени ядки. Един от най-добрите източници на калций за костите е

 

сусамовият тахан

 

като по-лесен вариант от консумацията на сусам. При нас е достъпен и евтин. За 5-6-7 лв. можем да си купим един голям буркан. Това е предостатъчно за един месец. Горещо препоръчвам, особено на спортуващите, да хапват по малко какао и бадеми. В какаото има и магнезий и е много полезен освен за костите и за мускулите. Бадемите пък имат микроелементи, помагащи да се усвои какаото, а имат и болкоуспокояващ ефект. Хората с главоболие вместо да вземат хапче за глава, могат да го заменят с една шепа бадеми. Компромис е черният шоколад, в който почти няма захар.

 

Зеленолистните

Всички зелени зеленчуци у нас са богати на елементи, които подхранват костната система – броколи, спанак, лапад, праз. Ето така ще си набавим калций. Хората са имали здравна костна система, като са ги ядели. Когато приемаме хранителни добавки за кости, тялото ни става мързеливо. Да приемем, че има хора, на които им се отразяват добре тези добавки. Когато на тялото му добавяме патерица отвън обаче, то само започва да мързелува. Освен калций ни трябва витамини B и D, цинк, магнезий. Комплексната пълна храна е най-добрият вариант. Не е добре да разглеждаме микроелементите като съставни части.

 

Движение

Движението и спортът са една от любимите ми храни. Ако отворим скоба, другите първични храни в живота на човек са взаимоотношенията, кариерата и духовната практика. Една рутина, която активен човек си е изградил на млади години, може да се окаже неприложима по-късно. Заради натоварено ежедневие, по-скована позиция на тялото или друго. Възрастните хора не са склонни да правят сложни упражнения. Могат обаче да се обърнат към практики като цигун или тай-чи. Правят се плавно, разчита се на това кръвоносната система да поеме постепенно натоварването при малко упражнение. Дори и най-малкото движение е по-добро от голямото намерение. Един изминат километър ходене пеша или 15-минутна гимнастика у дома, игра с внуците или разхождане на кучето е за предпочитане пред висене пред телевизора с празен поглед. Всичко, което съм чел от руския академик Мирзакарим Норбеков, е изключително хубаво. В основата си системата му е, че всяка външна патерица, дадена на тялото, го кара да линее. Неговите подходи са свързани с натоварване на тялото, постигнато постепенно, допълни здравният инструктор Ники Суков.

 

Тук може да видите още от съветите на здравния инструктор.

Защо със застудяването започва да ни се яде повече

Простата храна е в основата на борбата с детското затлъстяване

Как да постим с лекота

"Щрихи от утрото" (16.10.2019) -Какво ядем?

Защо сме на опашката в ЕС по ядене на плодове и зеленчуци?

 

Коментари

Новини Варна