Варна е моят роден град,където съм отраснала.Той е бил основан под името Одесос през VI век пр.Хр. от малоазийски гърци.
Едва ли мога да опиша с няколко думи Варна,защото той е като всички останали градове-улици,хора,коли,ежедневен хаос и въпреки това е толкова различен.Погълнати от ежедневните проблеми не забелязваме това,което той е съхранил през вековете.Но едва ли има варненец,чийто дъх не спира пред изгледа към морето.Не сте идвали във Варна?Има какво да видите!Всички гости на града трябва да посетят Фарът на вълнолома и морска гара.Входният Фар посреща гостите по море.Крайморската алея е осеяна с атракции и заведения.Драматичният театър ,,Стоян Бъчваров’’ там е архитектурната перка в сърцето на Варна,това е сградата на Драматичния театър и операта.Тя предава аристократичен вид на града и го прави достоен кандидат за културна столица на Европа.продължаваме към Община Варна-паметник на ,,Осми приморски полк’’,той е един от най-високите сгради на Варна,остатък от социалистическо време.До нея е един от най-красивите фонтани в града.Град Варна има една уникална сграда,наречена Спортна зала,тя посреща спортни,културни и бизнес прояви.Имаме Аспарухов мост,за които всички твърдят,че мостостоенето е перлата в архитектурата.Той свързва Варна и кв.Аспарухово над морския канал.Има бънджи пункт за любителите на силните усещания.Също имаме и още много забележителности.Във Варна има Възрожденска алея.Алеята на Възраждането се нарича централната алея в морската градина на град Варна,която започва след моста за втората част на градината и продължава до мастото,където е Пантеонът.По тази алея има много паметници на:Х.Ботев,В.Левски,Отец Паисий,П.Берон,Л.Каравелов,П.Р.Славейков,З.Стоянов и П.Яворов.
В морската градина посетителите могат да видят много забележителности,от които:Аквариумът,Делфинариумът,Военно-морският музей и др.Градината е с големина около 800 декара в нея има и зоопарк.
Варна е третият по големина град в България и един от основните културни центрове.Варненските музикални седмици се провеждат за първи път през 1926г.Те слагат начало на международният фестивал Варненско лято-център на културният живот на варненци и гостите на града.В града има 20 читалища,21 галерии,12 музея,6 професионални културни института и 5 сдружения.Основни събития в културния живот на града:Международен театрален фестивал ”Варненско лято”,Междунар.музикален фестивал ”Варненско лято”,Междунар.летни научни срещи,Междунар.балетен конкурс,Междунар.джаз фестивал и Междунар.фолклорен фестивал.
Ние сме доволни от това,което имаме,и ни е предоставено за града.Когато сме далеч от родния си град,ние се сещаме колко ни е ценен и колко е уютно в нашата родна,мила Варна!
Гергана Мирославова Тодорова 10 клас
СУ”Пейо Крачолов Яворов”-гр.Варна
Четете още:
До 31 януари изпращайте есета за Конкурса на Медийна група Черно море
Радина Узунова: Защо да остана във Варна?
Никол Щерева: Защо да остана във Варна?
Маргарита Серебрянник: Защо да остана във Варна?
Живеслава Делидобрева: Защо да остана във Варна?
Десислава Янчева: Защо да остана да живея във Варна?

Чести грешки, които допускаме при носенето на парфюм
Десетте най-малко посещавани държави в света
Пенсионният сектор тества готовността си за еврото
Част от амазонската тропическа гора вече е частна собственост
На повърхността на луната на Юпитер – Европа, е забелязан гигантски черен „паяк“
Лунната почва може да съдържа следи от земната атмосфера
Антитела, проектирани от изкуствен интелект, ще бъдат тествани на хора
Лаутаро качи Интер на първото място
Резил за Кирил Десподов в Гърция
Последният Майнц шамароса Байерн в Мюнхен
Скандално: Ако Левски не стане шампион, Гонзо си заминава
Дневен хороскоп за 15 декември, понеделник
Седмичен хороскоп за 15 – 21 декември
Любовен хороскоп за 15 – 21 декември
10 евтини, но луксозни акцента за украса на масата
Чрез микропластмасата се разпространяват опасни бактерии
Клиника по неврохирургия в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ отпразнува своята 20-годишнина
Защо се будим малко преди алармата?
Наследствена ли е шизофренията?
Мелони: Европа трябва да приеме новата стратегия за сигурност на Тръмп
Рекордна цена на медта: Идва криза в предлагането точно когато пристига AI бумът
Нов радар за 230 000 евро всява ужас сред шофьорите
Маникюр за Коледа – празнични идеи за къси и дълги нокти
4 зодии, които ще излекуват разбитото си сърце през зимата
Коментари