IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 16°
Общество
12:45 | 18 юни 2018
Обновен: 05:06 | 25 април 2024

Спасиха „удавник“ в демонстрация на варненския плаж

Започна Седмица на водното спасяване по случай 90-годишнината от тази дейност

По материала работи: Слав Велев
снимки: Пламен Гутинов

С демонстрации и оказване на помощ на „пострадал“ във Варна днес започна традиционната Седмица на водното спасяване, организирана от БЧК и Община Варна. Тази година тя е подчинена на 90-годишнината от създаването на първата професионална водноспасителна команда.

 

Най-честата причина за водни инциденти на плажа е липсата на контрол от страна на родителите, сподели след демонстрацията 19 годишният спасител от Варна Димитър Димитров. „Не слушат спасителите, влизат надълбоко и не могат да излязат. Има и пияни туристи. Докато възрастните четат книга или пият напитка на плажа, децата се увличат и влизат надълбоко в морето“ – каза още младежът, който е избрал професията си още преди да завърши училище. Счита, че децата от малки трябва да се научат да плуват, особено в морски град като Варна.

 

Първата професионална водноспасителна команда остава в историята под името „Зелените дяволи“. Тя е сформирана през 1928 г., когато кметът на Варна назначава към новосъздадените Морски бани 10 души, които да охраняват къпещите се. Дотогава, още от началото на века, със спасяване на хора както по морето, така и по Дунав, са се грижили различни нещатни формирования. Доброволец е и първата жена воден спасител в света. Това е акушерката Христина Хранова, която по време на пребиваването си във Варна е извадила от вълните 54 удавници, за което  през 1907 г. варненският окръжен управител я награждава със сребърен орден „За гражданска заслуга”.

 

Демонстрациите днес започваха в 11,30 ч. на Южния плаж, а утре ще се проведат на плажа в Златни пясъци. В сряда в плувния комплекс „Приморски“ предстоят демонстрации от деца, преминали обучение „Млад спасител“ - инициатива на Българския червен кръст, подготвяща малчуганите за плавен преход към професионалното водно спасяване, за което трябва да имат навършени 18 г. През седмицата предстои и градско първенство по водно спасяване за действащи плажни спасители, в което традиционно се включват участници от цялата страна. На 22 юни ще се проведе конференция и награждаване на изявени дейци на водноспасителната дейност. Записани са около 40 души за участие. На 22 юни ще се проведе конференция и награждаване на изявени дейци на водноспасителната дейност. Ще бъде открита изложба „90-години Водноспасителна служба в град Варна“, която ще бъде експонирана през месец август на входа на Морската градина. 

 

Водно спасителната служба в град Варна съществува от 1928г., когато Кметът на града назначава 10 души спасители да охраняват къпещите се /около 3000 души/ на новосъздадените Морски бани. Водното спасяване влиза в периметъра на дейността на Варненската червенокръстка организация едва през 1962г. През 1964г. се създава Водно спасителната служба към БЧК. На първо време се организират семинарни курсове за председателите на общинските и местни комитети по водно спасяване, курсове за спасители и лекари, обслужващи спасителните станции и лагери. Към БЧК – Варна е организирана лекторска група от специалисти, които провеждат курсове с различни слоеве от населението. Особено профилактично значение имат профилираната здравна просвета, запознаването на населението с елементарни знания и сръчност за самопредпазване и оказването на първа помощ при давене. Всяка година БЧК организира окръжни и републикански състезания, които подобряват дейността и подготовката на спасителите.

Ели Маринова 

снимки Пламен Гутинов

 

Четете още: 3641 души са спасени от удавяне в страната през 2017 година

Спасителите ни бягат да работят в чужбина заради високото заплащане

Коментари

Новини Варна