Евроексперти следят работата на местните магистрати
Не е изключено този месец служителите на Темида в морската столица да не могат да си платят сметките за ток. Това заяви с болка в гласа председателят на Варненския апелативен съд Ванухи Аракелян. Опасността била напълно реална, тъй като нямало пари. Магистратите са пред реална ситуация да решават дали да харчат за вода, експертизи, за заплати на съдебни заседатели. Проблем се оказва хартията за разпечатване на документи и тонерите за принтерите.
Натовареността на съдилищата във Варна и решаването на делата в едномесечен и тримесечен срок са направили впечатление на експертите от Европейската комисия (ЕК) по Механизма за сътрудничество и оценка в областта на правосъдието и вътрешните работи, които вчера посетиха Варненския окръжен съд.
„Самото посещение на експертите във Варна е една висока оценка за морските магистрати. Варна е единственият град извън столицата, в който идва група от ЕК“, обясни председателят на Варненския апелативен съд Ванухи Аракелян. Тя допълни, че резултатите на варненските съдилища имат място сред най-достойните европейски показатели и за бързина, и за качество. За пример Аракелян посочи Окръжния съд във Варна, където в периода 2001-2013 г. 75 процента от делата са приключили в едномесечен срок. Председателят на Апелативния съд каза още, че европейските експерти са били учудени, че в Окръжния съд във Варна има три съдебни зали, а Апелативният ползва една. „Единият от експертите обясни, че преди 10 години е бил във Варна и тогава проблемите на местните служители на Темида били абсолютно същите. Човекът беше изключително изненадан, че 10 години по-късно нищо не се е променило и юристите ни продължават да работят при изключително тежки условия, а в същото време имат изключително добри резултати“, допълни Аракелян.
Сред коментираните теми с експертите са били още съдебна реформа и съдебната практика. По думите на председателя разнопосочната съдебна практика по идентични казуси всъщност стои в основата на част от недоверието към съдебната ни система. „Трудно е да се вярва в системата, когато по два идентични случая има различни отсъждания, или когато един съд дава ход на дело, а друг състав решава, че не може да му се даде, например“, каза Аракелян.
Що се отнася до обещаните 30 млн. лв. за нова съдебна палата във Варна, председателят на Апелативния съд изрази съмненията си, че това ще се случи в близките години. „Нямам представа дали тези пари са преведени в Министерството на правосъдието и дали когато приключат споровете около избора на строителна фирма и се оформят изискваните документи, тези пари, ако са преведени изобщо, ще стигнат някога до Варна“, коментира Аракелян.
Лиляна Трънкова
Коментари