Охраната на черешовата кампания в Кюстендилско започва по-късно заради закъснялата реколта, но пък полицаите ще бъдат с по-модерно оборудване. Граничните полицаи ще наблюдават реколтата с бинокли за нощно виждане. От Районното управление стиковаха действията си със селските кметове и общинската управа, съобщава „Вяра”.
„От средата на другата седмица започваме нашите охранителни мероприятия. Отначало ще охраняваме само ние със служители на РУП от 8 юни, като постепенно включваме и жандармерията, която ще дойде от 15 юни. Преди това ще се включат от Гранична полиция. Ще разчитаме и на Общинска охрана“, сподели началникът на сектор „Охранителна полиция” при РУП-Кюстендил главен инспектор Любомир Георгиев.
Ще бъдат разположени 2 КПП-та в района на село Коняво и Николичевци, като те ще бъдат позиционирани в по-ранни часове от други години, но всичко ще се уточнява според кампанията. Там, където има проблеми, ще се засили полицейското присъствие. „Колегите от Гранична полиция няма да използват термокамерите, тъй като техниката на тях им трябва за охрана на бъргаро-турската граница. Ще се придвижват със собствени автомобили и ще носят бинокли за нощно виждане“, заяви Любомир Георгиев. През миналата година е имало само една кражба на череши, при която бяха задържани извършителите, припомни Георгиев.
Берачите трябва да бъдат отвеждани до масивите от съответния собственик, а след това да си ги връща. Да имат баджове, да няма берачи с кофи и куки по пътищата, предупреждават от полицията. „Помолихме кметовете да няма пунктове по частни имоти, а на определените от общината площадки“, заяви шефът на Охранителна полиция. Средно на ден по 15 униформени ще се грижат за охраната, като те ще се увеличават в зависимост от разгара на кампанията.
Кметският наместник Венета Тодорова допълни, че селските първенци са длъжни да следят работното време на пунктовете, както и на берачите. „Не трябва да ги пускаме с кофите. При нас състоянието на черешите е добро. Хората много се грижат за масивите си в село Лелинци. Ако трябва да похваля хората, пътищата бяха изровени от дъждовете, те събраха пари, викнаха машини, докараха камъни и оправиха пътищата в Лелинци с черешовия масив. Много им благодаря. Началната цена никой не я знае, това си е търговска тайна. Всичко зависи от качеството. Най-големият масив е от 25 декара, има по 10 и по 15. Общо масивите ни са 250 декара. Имаме стари и нови насаждения. Важното е, че пътищата са оправени и могат спокойно да си прибират реколтата“, каза Венета Тодорова.
Тази година местата за пунктове са с две повече в сравнение с миналата година, но са на същите места, увериха от общинска администрация. Според специалистите до този момент градушката не е засегнала фатално продукцията от череши. През изминалата година изкупната цена на черешите в Кюстендил започна от 0,60 лв. и достигна 0,90 лв. за кг при по-късните сортове. Очакванията са и през тази година цената да бъде същата, прогнозираха местни търговци. Новите насаждения в региона пък вече са стотици.