Политици и държавници отправиха поздравления по случай празника на Европейските общности. По повод годишнината президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова, председателят на Народното събрание Наталия Киселова и патриарх Даниил отдадоха почит пред паметта на загиналите български войници във Втората световна война.
Те поднесоха цветя на Паметника на Незнайния войн. По-късно пред Президентството тържествено беше издигнато знамето на Европейския съюз. Преди това държавният глава прие почетния караул на Националната гвардейска част, предаде NOVA.
„Днес отдаваме почит на саможертвата на милионите хора, които сложиха край на нацизма и с цената на живота си направиха възможно обединението на Европа. Сред тях са и хиляди българи, загинали във Втората световна война. Днес отдаваме почит и на малкото живи останали ветерани, които са носители на паметта на тази най-кръвопролитна война в историята на човечеството“, заяви държавният глава Румен Радев.
По думите му на 9 май Европа трябва да помни, че обединението и просперитетът станаха възможни, благодарение на усилията за изкореняване на съперничеството, омразата и споровете, които доведоха до Втората световна война.
„Трагедията на нашето съвремие е, че 80 години след нея спорове отново се решават със силата на оръжието. Европа няма своя визия за край на конфликта и установяване на мира, а продължава да инвестира в обречена кауза“, поясни той.
„Днес честваме мира, солидарността и единството – основите, върху които е изградена Обединена Европа. Във времена на глобални предизвикателства и конфликти, силна и единна Европа е нашият щит. България е неразделна част от европейското семейство. Членството ни в Европейския съюз ни донесе исторически постижения – по-модерна инфраструктура, свободно движение, по-добро образование, подкрепа за иновации, устойчиво земеделие и реални възможности за младите и бизнеса“, посочи премиерът Росен Желязков.
По думите му в дни на геополитическо напрежение, дестабилизация и хибридни заплахи, Европа остава стълб на стабилност, сигурност и разум.
„Присъединяването на България към Шенген е заслужено признание. Еврозоната е следващата ни цел и скоро ще я достигнем, защото сме се доказали като надежден партньор, който спазва поетите ангажименти. Нека продължим заедно да градим солидарна Европа – справедлива, силна, устойчива!“, призова той в официалния профил на Министерския съвет във Facebook.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също поздрави гражданите за Деня на Европа.
„9 май е голям празник за България, защото ние сме в сърцето на Европа. Промените у нас са очевидни - виждаме как изглеждат нашите градове и магистрали. Направили сме доста през годините и пътят ни е само напред“, отбеляза той.
„В Деня на Европа, когато честваме 75 години на Европейския съюз, основан на принципа за гарантиране на мира и солидарността, ние продължаваме да отстояваме единството, равенството и демокрацията като висши ценности за хората. България трябва да продължи по своя евроатлантически път като стане пълноправен член на Еврозоната, но и отстоявайки националното си достойнство и свобода. Само така ще постигнем сигурност, стабилност и европейско развитие“, заяви в прессъобщение до медиите лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски.
18 години членство в ЕС: Каква е равносметката за България
„Днес честваме една от най-важните дати в историята на човечеството – Деня на победата над нацизма. На тази дата през 1945 година, след шест години на невиждана по мащаб и жестокост война, нацистка Германия капитулира безусловно. С това се слага край на Втората световна война в Европа – конфликт, отнел живота на над 70 милиона души, сринал цели държави, оставил след себе си неизличими рани и морални уроци, които и до днес отекват в паметта на народите“, написаха от „Възраждане“ в съобщение до медиите.
По думите им днес, в контекста на конфликта в Украйна, в който отново загиват невинни хора, сме длъжни да си припомним как започват войните – с болни амбиции, с пропаганда, с геополитически игри и безотговорно политическо лидерство. Но най-страшното не е началото, а липсата на воля за край.
„Възраждане“ беше единствената парламентарна партия, която още в първите дни на конфликта заяви своята позиция: България не трябва да бъде страна във войната. България трябва да бъде на страната на мира. Ние не сме против нито един народ. Ние сме за българския интерес, за българската сигурност, за българското бъдеще“, допълниха от партията.
Коментари