На 14 май 1920 е основан Икономическия университет във Варна. В тази връзка днес от 10 часа ще се проведе официална церемония в Аулата на висшето учебно заведение. На събитието ще бъдат връчени и академичните отличия „Студент на годината”, „Докторант на годината”, „Успешно реализиран студент на Икономически университет – Варна“ и „Благодетел на Икономически университет – Варна“. Празничната програма включва концерт с участието на възпитаници на висшето училище и откриване на изложба живопис на художника Явор Витанов.
Първото висше търговско училище в България – Икономически университет – Варна, днес има мисия да създаде трансформиращо образователно изживяване за студенти и докторанти; да стимулира среда за сътрудничество, отворена за свободен обмен на идеи, в която научните изследвания, творчеството, иновациите и предприемачеството да просперират, и да гарантира, че всички участници в процесите могат да разгърнат своя потенциал. Високата му оценка (9,49) при институционалната акредитация от НАОА през 2024 г. е признание за качеството на обучението и неговото съответствие със Закона за висшето образование. Той е първият български университет в престижната международна мрежа Dukenet, обединяваща държавни и частни висши училища от над 15 страни в Европа. Включен е в авторитетната рейтингова система Impact Rankings на Times Higher Education – един от четирите български университета и единственият от Варна, намерили място в класацията за 2024 г., оценяваща представянето на висшите училища в областта на Целите на ООН за устойчиво развитие. Членува в още една престижна световна университетска мрежа – Businet, и е единственото българско висше училище в нея. UniRank – независимата световна информационна търсачка за висше образование, през 2024 г. го позиционира в Топ 10 от общо 48 наблюдавани висши училища в страната. В университетската електронна платформа за сътрудничество с бизнеса UEBN, която подпомага кариерното развитие на студентите, са регистрирани над 22 000 потребители. 73% от студентите се реализират към момента на дипломирането си, а 84% работят по специалността година след завършването. Бизнес акселераторът UEVA подкрепя студентските стартиращи бизнеси и подпомага предприемаческия подход в обучението. ИУ – Варна съвместно с РАПИВ са новият EIT Food Hub 2024 – 2025 за България. Той е сред инициаторите за създаването на първата дълбоко технологична долина в Европа – Дълбоко технологичен иновационен порт – Варна (VDTIP), и е асоцииран партньор в Европейски университет INVEST, финансиран по програма „Еразъм +“.
Днес ромите празнуват своя обичай Мая - Маето, като ден на шегата и лъжата. Това е чисто женски, весел и жизнерадостен празник, свързан с гадаенето и предсказването на бъдещето. Завършва с обща трапеза, в която не участват мъже. Някои предполагат, че първи април у нас е приет като ден на лъжата под влияние на западноевропейската култура, но майосването на ромите си е техен оригинален празник.
14 май е и празник на град Търговище.
На днешната дата през 1948 г. Израел се обявява за независима държава и избира временно правителство. Създаването на Израел има дълга предистория, чието начало е в зараждането на ционизма. Основаването на държавата Израел е част от хилядолетната история на евреите.
Преди 70 години на 14 май 1955 г. в столицата на Полша, Варшава, е подписан Договор за дружба, сътрудничество и взаимна помощ, по-известен като Варшавски договор. Споразумението е сключено между България, Албания, Германската демократична република (ГДР), Полша, Румъния, Съветския съюз, Унгария и Чехословакия.
В България договорът е ратифициран на 28 май 1955 г. от Народното събрание.
Тази обща военна организация на страните от Източния блок е създадена като отговор на Северноатлантическия алианс, създаден на 4 април 1949 г. и присъединяването към него на Западна Германия на 9 май 1955 г.
Варшавският договор предвижда взаимни консултации по важни международни въпроси, военна помощ при нападение над някоя от договарящите се страни, обединено командване на въоръжените им сили, създаване на Политически консултативен съвет.
За първи главнокомандващ на обединените въоръжени сили е назначен маршалът на СССР Иван Степанович Конев, който заема поста до 1960 г., когато се пенсионира от военна служба.
Договорът е сключен за срок от 20 години и в него е записано, че е „открит за присъединяване на други държави независимо от техния обществен и държавен строй“.
Организацията на Варшавския договор съществува до 1 юли 1991 г. На тази дата, в контекста на приключилата Студена война и процеса по разпад на СССР, е подписан Протокол за прекратяване действието на Варшавския договор в Прага, Чехия.
Коментари