Присъединяването на България към еврозоната остава приоритет на страната ни, посочи министърът на външните работи Даниел Митов на годишната среща с посланиците на Република България, която започна в Резиденция "Бояна". Той очерта предизвикателствата пред външната политика.
Митов отбеляза, че кризата в Украйна и анексирането на Крим са променили коренно стратегическата среда и са застрашили устоите на европейската архитектура за сигурност.
"Ние сме на граничната линия на противопоставянето на Запада и Русия, коментира той. Това противопоставяне не беше наш избор, наш избор е обаче каква политическа позиция ще заемем в този момент", посочи Митов.
Той каза, че това са различни ценности системи, а българският народ и неговите институции отдавна са направили своя избор с членството на България в ЕС и НАТО.
"Ние сме на страната на свободата, демокрацията и правата на човека. Не можем да подкрепим тези, които се обявяват против правото на един народ на европейски път на развитие, каза външният ни министър. В същия момент обаче, трябва да пазим каналите за комуникация и сътрудничество с Русия отворени там, където е възможно", отбеляза Митов.
Всички се надяваме, че Минските споразумения ще бъдат спазвани, каза той.
"Единството на страните членки от ЕС е от ключово значение за постигане на реално прилагане на договореностите от Минск", посочи министърът и отбеляза, че рестриктивните мерки на ЕС срещу Русия са средство за постигане на тази цел, а не наказание.
Даниел Митов отбеляза като друго предизвикателство миграционният натиск и посочи, че в последно време проблемът с миграцията се е утвърдил като основен както за страната ни, така и за ЕС.
"За нас темата за миграцията е неразривно свързана и с присъединяването на България към Шенгенското пространство, заяви още министърът и посочи, че България изпълнява всички шенгенски изисквания. Разширяването на Шенгенската зона би укрепило нашите граници и изпратило силен политически сигнал за единството на ЕС в борбата срещу тероризма и нелегалната миграция", посочи министърът, цитиран от БТА.
Митов припомни също, че предстои България да поеме председателството на Съвета на ЕС и отбеляза, че чрез председателството можем да подобрим репутацията на страната ни, да повишим влиянието си върху процеса на вземане на решения в ЕС, да станем по-видими на международната сцена. Той отбеляза като приоритет и българските общности в чужбина.

Пожар изпепели къщата на майка и син, Славка и синът ѝ се нуждаят от помощ
100 награди очакват своите победители в кампанията с карти Visa Fibank-eMAG
Заливат училища, детски градини и хотели с опасни имитиращи продукти?
Земетресение с магнитуд 5,2 по Рихтер разклати Кипър
Днес Земята е под влиянието на силна магнитна буря
Учените обясниха „невъзможното“ сливане на две черни дупки
Археолози създадоха наръчник за колонизиране на други планети
Кой е създал мистериозните 5200 дупки в Андите в Перу
Левски се чуди как да бие шута на трансферна издънка
Искрата е запалена, ЦСКА започва да мачка
Шефът на съдиите в Англия замаза положението с отменения гол на Ливърпул
Цецо Найденов отново изригна във Фейсбук: Корумпета!
Есенни съвети за по-добро здраве: три ключови фактора
Ето как кафявата захар спасява от косопад
10 рецепти за начало на коледните пости
3 забрани за 14 ноември – денят на св. апостол Филип
Екстракт от растение дава сериозни надежди в лечението на диабет
Как хроничният стрес влияе на паметта и концентрацията?
Неутрофили – функции и нормални стойности
Проф. Бранимир Спасов: При съвременно лечение на полицитемия вера продължителността на живота може да се удължи значително
„Булгаргаз“ предлага намаление на цената на природния газ с близо 1% за декември
Заливат училища, детски градини и хотели с опасни имитиращи продукти?
Toaster на ALI – доказателство, че AI не може да замени твореца
Как сами да проверите налягането на горивото, без да навредите на двигателя?
Спомени от 60-те: Пол Маккартни връща феновете в ранните години на „Бийтълс“ със специална изложба
Орландо Блум и новата му се подиграха на Кейти Пери?
Коментари