Процентът на жените, които заемат водещи позиции у нас, е два пъти по-висок, отколкото средния за страните от ЕС (7%) и въпреки това, той е доста нисък - едва 13%. Затова всички ние - и общество, и институции трябва да насочим усилията си към осигуряване на предпоставки той да продължи да се увеличава.
Пълноценното участие на жените и в бизнеса, и в политиката, и на трудовия пазар е белег за развитието на модерното общество".
Това отбеляза министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин по време на официалното откриване на международната конференция, посветена на равните права на жените при заемане на лидерски позиции, организирана съвместно от американската асоциация Women's Campaing International и Съвета на жените в бизнеса в България.
Според министър Калфин, сред основните трудности, които работещите жени у нас срещат в ежедневието си, е липсата на време.
"В тази връзка ние разработихме промени в Кодекса на труда, които позволяват гъвкаво работно време. Работим и по въвеждане на ваучери за помощ в дома и за отглеждане на деца - отново тази мярка е насочена към спестяване на времето на работещите жени", отбеляза още той.
Като втори проблем, с който се сблъскват работещите жени у нас, министърът посочи съществуващата разлика в заплащането между жени и мъже за еднакви позиции.
"За една и съща работа жените получават средно 13.5% по-ниско заплащане от мъжете.
Разликата у нас отново е по-малка от средноевропейската, която е 16 %, но това не трябва да ни успокоява, а да ни стимулира всички, като общество, да работим за преодоляването й", каза министърът.
Калфин подчерта, че промените в пенсионната система, които министерството на труда и социалната политика предложи и предстоят да бъдат окончателно гласувани от Народното събрание следващата седмица, ще осигурят преодоляване на неравенството и по-голяма справедливост за работещите жени.
На откриването на събитието участие взе и генералният директор на ЮНЕСКО - Ирина Бокова, както и основателят на американската организация Women's Campaing International и бивш конгресмен от Пенсилвания (САЩ) - Марджъри Марголис.
news.varna24.bg

Финансови успехи за три зодии до края на ноември
БАН: Удари ни екстремно силна магнитна буря
Археолози създадоха наръчник за колонизиране на други планети
Кой е създал мистериозните 5200 дупки в Андите в Перу
Наблюдаваме пика на метеорния поток Северни Тауриди
Изстрелват New Glenn на Blue Origin на 12 ноември
Попето заряза Арда и отпраши към Испания
Турци душат около бек на Локо Пловдив
ЦСКА зачерква колумбиец с дебелия флумастер
Светлина в тунела! Лудогорец уреди национален селекционер
6 напитки срещу подпухване и излишни течности
Есенни съвети за по-добро здраве: три ключови фактора
Коя е подправката, която се грижи за сърцето и метаболизма през зимата?
Нумерологична прогноза за 12 ноември
Нарушения, свързани с уринирането
Защо понякога копнеем за солено, сладко или кисело?
Кога се прилага химиотерапия и лъчетерапия при рак на стомаха?
Д-р Ангел Радев: Бъдещето на медицината е в интелигентната персонализирана грижа и превенция
Радев: Ако не искаха криза с горивата заради "Лукойл", трябваше да има особен управител
МАЕ възстанови бичия сценарий за растеж на търсенето на петрол
Европа променя важно правило за фаровете
Най-добрият мъж, когото познавам – Ноа Уайли отпразнува рождения ден на сина си
Ретрограден Меркурий - какво очаква зодиите?
Коментари