Страната ни може да се окаже принудена да признае гей браковете. Това твърдят дипломати от МВнР, пише "Вестник ден". Според тях през годините в министерството са пристигали няколко писма с официални запитвания, какво е становището на едно или друго правителство по казуса с признаването на еднополовите семейства. До този момент отговорите ни са били витиевати, но по-всичко личало, че Холандия няма да отстъпи за Шенген, ако не склоним.
Присъединяването ни към свободната зона за движение на хора и стоки в рамките на Евросъюза все още е под въпрос, въпреки че страната ни е изпълнила всички технически параметри. За да станем част от Шенген, се налага всички европейки държави единодушно да кажат „Да". Към момента Холандия, Великобритания и Франция са единствени, които се опъват.
Във външно министерство се шушука, че в страната на лалетата режат България и Румъния, тъй като две държави подлагали хората с различна сексуална ориентация на дискриминация. Британците пък се опъват заради вълната от български имигранти.
Междувременно стана ясно, че не е изключено страната ни да бъде залята от съдебни искове на гей двойки, които искат да се признае законно съжителството им. Припомняме, че това стана възможно, след като Европейският съд по правата на човека със седалище в Страсбург постанови във вторник, че държавите трябва да изпълняват своите задължения да предоставят защита на еднополовите двойки в своята правна система. Това решение още повече ще засили натиска на някои страни-членки на ЕС върху България да промени своето законодателство, за да разреши гей браковете до година-две.
България е член на Съвета на Европа и признава юрисдикцията на съда в Страсбург. От друга страна, нашето законодателство не допуска бракове между хомосексуалисти. В групата на страните, които са определили законодателно изрично брака като съюз единствено между мъж и жена, освен нас са още Беларус, Хърватия, Унгария, Латвия, Литва, Молдова, Черна гора, Полша, Сърбия и Украйна.
Решението на съда в Страсбург от края на миналата седмица не засяга пряко България. То обаче е сигнал, че съдът вероятно би намерил идентично нарушение при дело, заведено срещу всяка друга държава членка, подписала конвенцията, която е в сходно положение.