Държавата тръгва на лов за незаконно къмпингуващи по морето. На фона на нестихващите скандали за незаконно строителство, незаконно ограничаване на достъпа до плажовете – сега изненадващо по идея на Асоциация "Българско Черноморие", от Агенцията по горите, полицията, пожарната и общините решиха да започнат хайки за самонастанили се туристи по плажовете.
На къмпинг "Корал" стотици са разпънатите палатки на частни терени, огромни са и количествата боклуци, както и отсечените дървета. "Корал" е едно от последните диви места по българското Черноморие, известно с опитите на строители да леят бетон върху защитените пясъчни дюни.
Въпреки че във всеки бивак има огнища и дървета, всички отричат да са палили огън и твърдят, че пазят природата. Въпросът обаче кой е превърнал цели поляни в тоалетни изнервя къмпингуващите.
От Агенцията по горите са съставили 9 акта за незаконна сеч и палене на необезопасени огньове. Глобите ще са от 50 до 3 000 лева. Нямат правомощия обаче да изгонят къмпингуващите.
"Мога да кажа, че практически всяка една горичка е превърната в катун, в тоалетна, арогантни хора, които заграбва и завземат. Искаме от държавата да се въдвори обществен ред", заяви пред Нова тв Димитър Канариев от Асоциация "Българско Черноморие".
"Проблемът е чисто законодателен. Дивото къмпингуване не е забранено в нито един закон. Затова общините приемат текстове, които забраняват къмпирането извън зони, определени за това, и налагат глоби", обясни журналистката Пламена Тодорова.
"Тази кампания за регулиране на къмпингигите се води повече от 10 години. Колегите, които работят в къмпингите, настояват да се регулира този процес", заяви Благой Рагин, Асоциация на ресторантьорите и хотелиерите.
Според Планета Тодорова хората, които ходят на къмпинг "не са измекяри, които не искат да плащат. Това са едни хора, които не искат да спят на "Слънчев бряг", обясни тя.