IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 19°
България
12:09 | 15 октомври 2015
Обновен: 15:20 | 30 април 2024

Отбелязваме Международния ден на белия бастун

Знакът за тежко зрително увреждане е и символ на самостоятелността на незрящите

По материала работи: Слав Велев
Отбелязваме Международния ден на белия бастун

15 октомври е Международен ден на белия бастун. Белият бастун е приет и като защитен знак в законите за уличното движение на всички страни в света. Признат е и като знак за тежко зрително увреждане и като символ за самостоятелността на незрящите.
 


 

През 1921 г. фотографът Джеймс Бигс ослепява след злополука. В района, в който живеел, имало силно пътно движение. За това той боядисал в бяло бастуна, който използвал за подпомагане на придвижването си. Белият цвят го направил по-забележим.
 

През 1930 г. французойката Жили Дербемон предлага бастуните, използвани от слепи хора, да бъдат оцветени в бял цвят, за да се забелязват по-добре и белия цвят да бъде знак, символ на зрителния дефект. През следващата 1931 г. кметът на Париж реализира тази идея.
 

През 1931 г. във Франция стартира национална програма за движение на незрящи хора. В САЩ въвеждането на белия бастун се дължи на Джордж Бонъм.
 

През 1943 г. в Пенсилвания работещият във военна болница психолог Ричард Хувър изобретява дългия бял бастун. Изобретението му било провокирано от тежката ситуация, в която са се намирали слепите му пациенти. Поради опасност от бомбардировки болницата била разположена в гора и в няколко сгради, отдалечени една от друга, което много затруднявало придвижването на слепците.
 

На 6 октомври 1964 г. САЩ обявяват 15 октомври за Международен ден на белия бастун.

 

Коментари

Новини Варна