IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 16°
България
21:27 | 24 януари 2017
Обновен: 14:00 | 30 април 2024

Внасяме ток, за да няма режим

Държавният Електроенергиен системен оператор (ЕСО) официално е уведомил за това партньорите си в Европейската мрежа

По материала работи: Борис Проданов
Внасяме ток, за да няма режим

Електроенергийната система на България е в състояние „тревога“.

 

България изпитва недостиг на електроенергия, въпреки активирането на всички резервни мощности. В някои часове внасяме ток в размер до 175 мегавата, за да се избегне въвеждането на режим.

 

Държавният „Електроенергиен системен оператор“ (ЕСО) официално е уведомил за това партньорите си в Европейската мрежа на системните оператори в сектора (ENTSO-E).

 

В ЕС се използват три степени на опасност за доставките – „ранно предупреждение“, „тревога“ и „извънредна ситуация“.

 

Необходимите резерви не само не се възстановяват, но и продължават да намаляват, предупреждава изпълнителният директор на ЕСО Иван Йотов в доклад до министъра на енергетиката в оставка Теменужка Петкова.

 

По данни на ENTSO-E в периода 13-22 януари българската НЕК е осъществила внос на 15 740 мегаватчаса електроенергия.

 

„На практика вече се намираме в режим на тока“, коментира бившият енергиен министър Румен Овчаров, като цитира документа. „Как съответства това състояние на тревога на безхаберието на министър Петкова, която вчера ни обясни, че няма никакъв проблем“, попита Овчаров. По думите му НЕК е нарушила забраната на екоминистерството за ограничено използване на язовирите за производство на ток и така е изложила на риск водоснабдяването в страната.

 

ЕСО прогнозира, че на 26 и 27 януари върховото натоварване на системата вечер отново ще надхвърля 7000 мегавата.

 

 

„Няма внос на електрическа енергия в България“, заяви на брифинг в парламента министър Теменужка Петкова. „Това, което ЕСО е поискал, се нарича аварийна помощ. През 2013 г. по ваше време вие (БСП – б.р.) сте поискали 4500 мегаватчаса аварийна помощ“, каза Петкова. Сега страната ни е настояла да й бъде върната помощта, дадена на Турция, Сърбия, Гърция и други.

 

„Наличните въглищни запаси в кондензационните централи са чувствително под регламентираните количества“, твърди още шефът на ЕСО. Според него има хроничен недостиг на въглища за държавната ТЕЦ „Марица-изток 2“. Ако натоварването й не се намали, горивото й ще стигне само за 3 дни. Иван Йотов предлага на министър Петкова да преговаря с индустрията за намаляване на върховите товари.

trud.bg

 

Четете още Румънска фирма е причина за опашките на Дунав мост

 

 

 

 

Коментари

Новини Варна