IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 14°
Икономика
16:40 | 18 юни 2022
Обновен: 16:48 | 28 април 2024

Близо 1 млн. нови столевки са влезли в обращение през май

За сметка на това намаляват купюрите от 20 и 10 лева

По материала работи: Ставри Таргов
Близо 1 млн. нови столевки са влезли в обращение през май

Общо 131 лева са необходими за закупуване на 35 основни хранителни продукти, които слагаме редовно на трапезата си. Това изчисли „Телеграф“ на база данни за цените на храните на едро към 10 юни тази година, публикувани на страницата на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.

За сравнение миналата година за покупката на същите продукти са стигали около 100 лева. Това показва, че инфлацията при храните е близо 30 на сто.

Според данни на Националния статистически институт инфлацията към края на май спрямо същия период на миналата година е 15,6 на сто. В това число обаче влизат освен храни, но и жилищни и други разходи. Спрямо предходния месец пък увеличението на цените е с 1,2 на сто.

През май спрямо април има увеличение на повечето храни, като най-значително е при картофите с над 14%, хляба - с 9,4 на сто, рибата - с 8,2%, месо, колбаси, макаронени изделия и много други.

Намаление пък е отчетено при зеленчуците, като най-драстично е при краставиците, които са поевтинели с 25,5 на сто, както и зелето - с 21,6%. На по-ниски цени се продават още агнешко месо, нискомаслено прясно мляко, домати, пипер, листни зеленчуци, гъби, сладолед и други.

Близо 1 млн. броя нови столевки са влезли в обращение през май тази година спрямо предходния месец, става ясно от данни на Българската народна банка.

Според тях през април в обращение е имало 100 млн. столевки, а към края на май са вече 101 млн. От началото на годината банкнотите с най-висока номинална стойност са нараснали с 5 млн. броя.

За сметка на това обаче намаляват купюрите от 20 и 10 лева. Към края на миналата година са циркулирали 137 млн. броя двайсетолевки, а към края на май са с 10 млн. броя по-малко. При десетолевките намалението е от 92 на 86 млн.

Като цяло броят на банкнотите на банкнотите намалява, но стойността им се увеличава. Така, ако към края на миналата година са циркулирали общо 24,137 млрд. лева, към май тази година те са вече 24,505 млрд. лева като над 20 млрд. лева са в банкноти от 50 и 100 лева.

Банкнотата от 20 лева е една от най-фалшифицираните през първото тримесечие на тази година, става ясно от данните на БНБ. Към края на март са установени общо 95 броя банкноти с такъв номинал, които са неистински.

Следваща по брой фалшификати е петдесетолевката, като хванатите ментета са общо 85 броя. 18 пък са фалшивите десетолевки, а от столевките са установени общо 5 броя ментета.

Така за първото тримесечие на тази година са установени подправени общо 202 броя банкноти на стойност 6810 лева.

За сравнение през същия период на миналата година общият брой на неистинските банкноти е 217 на стойност 9130 лева.

Коментари

Новини Варна