Постигането на по-висок икономически растеж и насърчаването на конкурентоспособността в Източна Европа изискват държавите от региона да следват общ подход за привличането на инвестиции. Това заяви президентът Росен Плевнелиев в Будапеща на Срещата на високо равнище "Съживяване на растежа, конкурентоспособността и инвестициите", цитиран от предссекретариата си.
Държавният глава призова за дългосрочно планиране на политиките, с които Европейският съюз да засили своята конкурентоспособност в глобализиращия се свят и да отговори на икономическата криза, политическата нестабилност и социалното недоволство.
"Трябва да насърчим доверието в ЕС, защото това е инвестиция във възможностите на Европа да се справя успешно като общност с предизвикателствата, пред които сме изправени", категоричен беше Росен Плевнелиев.
Държавният глава призова да бъдат изтъквани не само затрудненията, но и успехите, постигнати от държавите от Източна Европа в процеса на европейска интеграция и открои постигнатата банкова и финансова стабилност и нарастването на БВП на България през последните 15 години.
Според президента, светът и Европа са в период на трансформация и в бъдеще създаването на успешни икономически модели ще зависи от способността на държавите и регионалните общности да се адаптират и да развиват индустриите на бъдещето и иновациите.
"За мен поуката от днешната икономическа криза е, че от значение е качеството, а не количеството. Адекватният отговор на икономическата криза е в увеличаване на качествените инвестиции в образованието, което ще ни позволи да моделираме бъдещето, като насърчим отраслите, които създават висока добавена стойност", посочи още държавният глава.
Бързото развитие на сектора на информационните и комуникационните технологии в България и в Източна Европа беше посочено от президента Росен Плевнелиев като успешен пример за способността да се създават високоплатени работни места и за привличането на нови инвестиции.
В България секторът на информационните и комуникационните технологии бележи среден годишен ръст от 10 на сто, а броят на заетите в сектора нараства с 5 на сто годишно.

Шест жертви в катастрофа след гонка с полицията в Бургас
Рецепта за кексчета с тиква и канела
Японски техники за подобряване на ума и паметта
Японската орбитална мисия Akatsuki окончателно замлъкна
Нова боя за покриви отразява 97% от слънчевата светлина
Опровергана е една от основните теории за строежа на Вселената
Blue Origin обяви дата за втория полет на ракетата New Glenn
От Макларън: По-добре да загубим титлата, отколкото да фаворизираме пилот
Лудогорец показа две лица, но кризата става все по-жестока
Ференцварош - Лудогорец 3:1
Всички резултати в Лига Европа: Цървена звезда удари Лил
Дневен хороскоп за 7 ноември, петък
Венера преминава в Скорпион на 7 ноември – ние ставаме най-важни
Вино за повод: Кои са най-добрите червени вина за подарък?
7 ясни знака, че тялото ви е изтощено
Пикочната киселина може да се намали с повече вода и подходящите храни
Влияе ли контрацепцията на сексуалното желание?
България има потенциал да се превърне в медицинска дестинация на световно ниво
Полово предавани инфекции и проходимост на маточните тръби
Tesla ще направи от Мъск ... трилионер
По-евтин, с по-дълъг пробег и заменима батерия: EV патентът на ТУ-София
Stellantis поиска още 10 години за електрификация
Честит рожден ден на две вдъхновяващи жени – Мария Шрайвър и Ема Стоун
5 зодии, които цъфтят след раздяла
Коментари